Nyári kávét kánikulában!
Kávéfogyasztási szokásaink meglehetősen sokat változtak az elmúlt években. A gyorsan felhörpintett eszpresszó és a töretlen népszerűségnek örvendő cappuccino mellett egyre többféle kávéital nyer polgárjogot a kávézókban, közöttük a különféle nyári jegeskávé-variációk.
Jegeskávé
Mert a nyári kánikulában még az egyébként melegen fogyasztott italokat is hidegen kívánjuk, és nagyobb mennyiségben. A jegeskávé a magyarországi gyakorlatban hosszú ideig egyet jelentett a vaníliafagylaltra öntött presszókávéval, és sok helyen még ma is ezt értik alatta. Pedig szigorúan véve ez tulajdonképpen nem ital, hanem sokkal inkább desszert, kávés-fagyis édesség.
Az igazi jegeskávé jég és kávé, esetleg néhány kiegészítővel, például cukorral. Alapeset a caffé freddo, amikor néhány jégkockára, törtjégre vagy jégkására öntenek frissen lefőzött presszókávét. A jég pillanatok alatt lehűti a kávét, és fel is olvad benne. Az eredmény hűsítő, lágy kávéital lesz. Ízlés szerint a kávéhoz (még összekeverés előtt) cukor is adható. (Zárójelben megjegyezve, egyes helyeken a caffé freddóhoz előre lefőzött és hűtőben tartott kávét használnak, amihez szervírozáskor még néhány szem jégkockát is adnak.)
Mivel a hideg italban a cukor nehezen olvad, ezért az édesítést szokták úgy is megoldani, hogy egy kevés, nagyon hideg cukros vizet is szervíroznak a caffé freddo mellé. Ugyanez cappuccinóval készítve a cappuccino freddo. Arra azonban külön oda kell figyelni, hogy a jeges kávéitalokba növényi eredetű tej(szín)pótlókat nem szabad használni, mert nem oldódnak fel rendesen, és nem nyújtanak esztétikus látványt.
Ha a frissen lefőtt presszókávét (cukorral) néhány szem jégkockával shakerben rövid ideig összerázzuk, majd koktélospohárba töltjük, az a caffé shakerato. A cukor ez esetben is opcionális, ha rázás előtt nem édesítik a kávét, akkor egy kis cukros vizet hoznak kíséretnek. Olaszország egyes vidékein nem jégkockával, hanem nagyon lehűtött tejjel rázzák össze a kávét.
A granita lényegében hosszú kávéból jégkásakészítő gépben készített jégkása. Körülbelül 1,5-2 deciliter egy adag, így meglehetősen hosszú ideig megtartja az állagát, miközben szívószállal folyamatosan ki lehet alóla inni a felolvadó kávét.
A görög eredetű café frappé instant kávéporból, hideg vízből egy kevés tejporral és cukorral készül. A szükséges összetevőket shakerben vagy turmixgépben alaposan összerázzák (turmixolják), és jégkockákra öntve szervírozzák. Egyes frappévariációkat likőrökkel ízesítenek.
Hozzászólás zárolva.