Facebook hozzászólás
178

Okosak és szépek

Egy mutatós csap a fürdőszoba dísze lehet, s így van ez régóta. De a mai darabokat nem csak a szépség jellemzi: egyre fontosabb a szerepük a háztartások hatékony vízfelhasználásában is.

A zuhanyfejek is fejlődtek,

míg korábban átlagosan percenként 14 liter víz ömlött ki a kézi zuhanyból, ma egyes gyártók 8 literes percenkénti vízfelhasználással kecsegtetnek. Némileg eltér a trend az óriás zuhanyfejek esetében. Az élményfürdőt ígérő hatalmas tányérokból különösen bő sugárban ömlik a víz. Az akár 0,5-1 négyzetméter felületű mennyezeti esőztetők működtetése sem pénztárcakímélő; ezek inkább az eleganciát és a wellnessélményt szolgálják, mint ahogyan az oldalfalba építhető masszázsfejek többsége is viszonylag sok vizet lövell funkciójából adódóan. Vannak gyártók azonban, amelyek a wellnessélmény megtartása mellett ígérnek spórolást: az esőztető zuhanyrózsák levegővel dúsított vizet permeteznek, így vízcseppek helyett vízbuborékok áztatják a testet. A technológia fokozza az élményt, és csökkenti a vízszámlát.

Megtakarítás csere nélkül

Jelentősen csökkenhet a mosdónál a vízfelhasználás – vagy másképpen vízpocsékolás -, ha a mosdócsaptelep levegőszelepét lecseréljük egy víztakarékos változatra. A szelektiv.hu internetes oldal cikke szerint a csap végén lévő hagyományos szűrővel percenként átlag 15-20 liter folyik el, víztakarékos adagoló szűrővel ugyanez az érték 5-9 literre csökken. A vízmegtakarítás akár 70 százalék is lehet a kézmosónál, ám ahol a bő víz az élvezet és a funkcionalitás része, ott ez a módszer nem ajánlott.

Fotó: Fényes Gábor, Förster Tamás

A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/3. számában jelent meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!