SZÉPSÉGSZALONBAN VÁLLALHATNAK MUNKÁT AZ ÁLDOZATOK
Pakisztáni nőket ért savtámadások: van segítség
Pakisztánban a családi viták gyakori elintézési módja, hogy a nőket savval támadják meg, örökre elcsúfítva őket. Az állam az igazságszolgáltatás szigorításával küzd a borzasztó gyakorlat ellen, de a civilek és az üzleti világ is kiveszi a részét a küzdelemből. Egy negyven éve alapított szépségszalon hálózat most arra vállalkozott, hogy a savtámadás áldozatit kozmetikusként foglalkoztassa üzleteiben.
Zsúfolt szépségszalon Lahorban, Pakisztán második legnépesebb városában. A helyet akár szokványosnak is mondhatnánk a vendégkör alapján, ám azok, akik a szalonban dolgoznak mégis különlegessé teszik.
Hét olyan nőt foglalkoztat a Depilex szalon, akiket az elmúlt években savtámadás ért, és az arcukat a maró folyadék a felismerhetetlenségig szétroncsolta; pária sorsuk így lett teljes, kivetettségük a családból csak az első lépés volt a teljes elszigeteltség felé, a munkaerőpiacra bekerülni számukra a teljes lehetetlenséggel volt egyenértékű – írja a Guardian.
„Eleinte a vendégek többségét sokkolta, amikor meglátták a hegeimet, a sebhelyekkel borított arcomat, és ódzkodtak attól, hogy hozzájuk érjek, de most már minden rendben van”- mondja Heera, a savtámadás egyik olyan áldozata, aki a Depilex szalonban tudott elhelyezkedni. „Megteremtettem az anyagi függetlenségem, fenn tudom tartani magam és a fiaim oktatását is finanszírozni tudom” – teszi hozzá büszkén.
A szépségszalon láncot Masarrat Misbah üzletasszony még 1980-ban alapította, azóta pedig az egész országban nyíltak üzletei. 2005-ben aztán Misbah létrehozta a Depilex Smileagain Alapítványt, olyan nők számára, akiket savas támadás ért; a szervezet rekonstrukciós műtétekkel, tanácsadással, szakképzéssel és a munkaerőpiacon való elhelyezkedéssel segíti az áldozatokat.
A legtöbb savtámadó férfi, az áldozatok többsége pedig nő; a hagyományos nemi szerepek és a családmodell erősen belejátszik abba, hogy ezek a végtelenül szomorú események megtörténhetnek. Egy házassági ajánlat elutasítása, vagy az, ha valaki a vágyott fiú helyett kislányt szül, már elégséges indok arra, hogy savval csúfítsák el egy nő arcát.
A 2011-ben érvénybe lépett jogszabályok értelmében az elkövetők 14 évtől akár életfogytig tartó szabadságvesztésre is számíthatnak, ráadásul egy millió rúpia (hozzávetőlegesen 4700 dollár) büntetést is fizetniük kell.
A savtámadás áldozatait tömörítő nemzetközi szervezet, az Acid Survivors Foundation (ASF) által összegyűjtött adatok szerint 2007 és 2018 között 1485 ilyen esetet regisztráltak Pakisztánban. Körülbelül egyharmaduk gyermek, őket akkor roncsolta (véletlenségből) a maró folyadék, amikor felnőtt családtagjukat támadták meg savval.
Hozzászólás zárolva.