Facebook hozzászólás
265

Tudtad, hogy a sör gyógyít?

Bármennyire is szívesen mondanánk mást, Magyarországon sajnos nincs kialakult sörfogyasztási kultúra. Ennek egyik fő oka, hogy nálunk a francia gasztronómiai alapok dominálnak, azaz a magyar ember az ételhez általában bort fogyaszt.

Általánosságban elmondható, hogy az étel-sör viszonylatban az ellentétek vonzzák egymást. Azaz karakteres sörhöz szerényebb aromájú ételek illenek, és viszont. Egy fűszeresebb fogáshoz – mint például a birkapörkölt vagy a halászlé – célszerű könnyű, világos sört fogyasztani, mint például az Arany Ászok. Viszont egy egyszerűbb sült mellé bátran tölthetünk markánsabb ízű sört. A lényeg, hogy az ízek ne elnyomják, hanem kiegészítsék egymást. A Dreher Classic vagy a Pilsner Urquell például ragyogó aperitif, de jól illik a szárazabb húsokhoz, illetve bizonyos, aromás sajtokhoz, mint a kéksajtok vagy a camembert. Ez utóbbiak ugyanis nagyon szépen kiemelik a komló ízét (egyébként minden sörre általában elmondható, hogy alacsony Ph-értéke miatt savas karakterű, ezért nagyon jó étvágycsináló). A Dreher Lager a szaftosabb ételekhez, illetve a desszertekhez ajánlhatók, de fogyasztható hozzá csokoládé is, mivel ez hangsúlyosabbá teszi a maláta bukéját. (A malátát nem véletlenül alkalmazzák az édesiparban!) Az erősebb, testesebb barna sörök a desszert és a kávé között élvezhetők a leginkább. A Guinnesst például délutáni pihentető kortyolgatásra ajánlják a hozzáértők, ugyanis önmagában oly gazdag az ízvilága, hogy aromaanyagait tekintve talán csak a Tokaji aszúhoz lehetne hasonlítani – no persze a maga területén, vagyis a sörök között.

S végül, ámde nem utolsósorban szólnunk kell a sörnek ama jótékony hatásáról is, amely széles körben ismert – ez pedig az úgynevezett macskajaj "gyógyítása". Egy, az átlagosnál nagyobb mértékű alkoholfogyasztás után az emberek többsége erős fejfájással, émelygéssel ébred, ami annak a következménye, hogy miközben a szervezet igyekszik az alkoholt lebontani, különböző melléktermékek képződnek. Ezek a bomlástermékek egy bizonyos koncentráción túl már magát a lebontási folyamatot gátolják, s ez okozza a kellemetlen közérzetet, az alkohol ugyanis csak lassan tud távozni a szervezetből. Ám ha ebben az állapotban a "kutyaharapást szőrével" elvét követve egy pohár sör elfogyasztásával kissé növeljük a vér alkoholtartalmát, megszűnik a végtermékgátlás, s újra elindul a lebontási folyamat. Arról már nem is szólva, hogy a sör magas víztartalma az alkohol dehidratáló, azaz kiszárító hatását is megfelelőképp ellensúlyozza.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!