Egy idegenvezető feljegyzései
Varázslatos világ Afrikában – Burkina Faso
Földváry Eszter idegenvezető több mint negyven éve kísér turistákat szerte a világban. Egy amerikai utazási iroda munkatársaként eddig huszonötször utazta körbe a Földet, de most ő is, mint a turizmusban dolgozók többsége kényszerszabadságon van. Szabadidejében a fotóit rendezgeti és feljegyzéseket készít emlékeiből, amelyek közül néhányat a következő hetekben vendégszerzőként az Életforma olvasóival is megoszt.
Gyertyafénynél megvacsoráztunk, majd a falusiak elkezdtek énekelni, zenélni nekünk. A vérpezsdítő zene hatására többen a csoportból „rúgták a port”. A szó szoros értelemben, mert az esti fényben fehér porfelhő gomolygott körülöttünk, ahogy táncoltunk. Az egész napi eseményektől elfáradva, jólesett lepihenni, egymásnak jó éjszakát integetve aludtunk el a Tejút fényei alatt.
Így büntetik meg a tolvajt
Másnap, reggeli után induláshoz készülődtünk, amikor az egyik vendég szólt, hogy hiányzik a hátizsákjából a napszemüvege. Rögtön értesítettük a falu vezetőjét, aki elborzadt a hír hallatán, mert itt a lopás halálos bűnnek számít. Addig nem mehettünk sehová, amíg nincs meg a tettes. Kihirdették az egész falunak, hogy álljon elő a bűnös és adja elő a lopott holmit. Vártunk jó fél órát, de semmi sem történt. Majd kihirdették, hogy ha nem jön elő, kénytelenek lesznek csirkeáldozatot bemutatni, ami a tolvajra nézve végzetes lehet. Megint eltelt egy kis idő, de a tettes nem került elő. Ekkor összegyűlt a vének tanácsa, leültek egy sorba, a károsultat a sor elé állították. Hoztak egy kis csirkét és elnyisszantották a nyakát, vérét a földre csöpögtették, közben varázsigéket mormoltak. Majd átnyújtották a csirkét a turistának, akinek szintén csöpögtetnie kellett a vért és végig sétálnia a sorfal előtt. Ezután közölték, hogy a tettes két héten belül meg fog halni. Így lakol meg bűntettért. A rituálé izgalmas volt, a szemüveg nem került elő és mi csak reménykedni tudunk, hogy egy napszemüveg miatt senkit sem ért utol a végzet.
Népünnepély maszkokkal
Burkina Fasoban nagy hagyománya van a maszkos táncoknak. Különösen Boni falu híres ezekről a népünnepély számba menő eseményekről. Mi is egy ilyen előadáson vettünk részt. Amikor megérkeztünk a következő állomásunkra, Boniba, már nagy volt a felfordulás a főtéren. Mindenhonnan érkeztek a népek, a tér egyik oldalán állították fel az asztalainkat, székeinket, fiatalok és öregek tolongtak előttük, mindenki kíváncsian várta, mikor kezdődik a maszkos tánc. Útjaim során láttam már fából készült, félelmetes maszkokat például Maliban, de az itteniek mindent felülmúltak. Ezek is fából készültek, de az őket körülvevő, színes raffia szalagok, a testet beburkoló, vastag fonalakból készült jelmezek még érdekesebbé tették a látványt.
Hozzászólás zárolva.