Facebook hozzászólás
531

GAP, C&A, ADIDAS, MUJI, TOMMY HILFIGER, CALVIN KLEIN

Kényszermunkával készülnek a nagy divatmárkák termékei?

A világ vezető divatmárkáit előállató multinacionális cégek és azok forgalmazói nem kis mértékben járulnak hozzá ahhoz, hogy Kína továbbra is fenn tudja tartani az ujgurok brutális elnyomását – állítják emberjogvédő szervezetek.

Az ország északnyugati tartományában, Hszincsiangban élő muzulmán népesség emberi jogainak durva megsértése és kényszermunkára fogása mindennapos gyakorlat az ázsiai birodalomban.

Most egy 180 emberjogi csoportból álló koalíció arra próbálja felhívni a nemzetközi közvélemény figyelmét, hogy a kényszerítő intézkedések fenntartásában a nemzetközi divatcégek tevőlegesen is részt vállalnak azzal, hogy olyan alapanyagokkal dolgoznak, melyeket állami fenntartású kényszermunkatáborokban állítanak elő Kínában – írja a Guardian.

Komoly munkával készültek. Fotó: pexels.com
Komoly munkával készültek. Fotó: pexels.com

 

Ezekben a táborokban, a legóvatosabb számítások szerint is másfél millió ujgurt és más türk nemzetiségű embereket dolgoztatnak a kínai hatóságok. Emberjogi csoportok becslése szerint minden ötödik, világban eladott márkás ruházati termék közül egy olyan alapanyagból készül, mely Hszincsiang tartományból származik.

Kína a világ legnagyobb gyapottermelője, gyapjújának 84 százaléka pedig Hszincsiang régióból származik. A Hszincsiangban előállított pamutot és fonalat pedig széles körben használják fel más kulcsfontosságú ruhanemű-gyártó országokban, így Bangladesben, Kambodzsában és Vietnamban is. A héten a New York Times is beszámolt arról, hogy a régió gyárai arcmaszkokat és egyéb PPE-kat szállítottak a világ számos országába.

Az emberjogi koalíció egy listát tett közzé azokról a márkákról, amelyek állítása szerint továbbra is a régióból vagy az ujgur emberek kényszermunkájához kapcsolódó gyárakból származnak. Ezek a következők: a Gap, a C&A, az Adidas, a Muji, a Tommy Hilfiger és a Calvin Klein.

Az emberjogi koalíció szerint sok más vezető ruházati márka továbbra is jövedelmező stratégiai partnerségeket tart fenn kínai állami vállalatokkal, részt vesznek a régióban zajló textilipari fejlesztésekben is. Ezek ugyanakkor jórészt az ujgurok kényszermunkájára épül.

„Igencsak nagy a valószínűsége annak, hogy a legtöbb luxusmárka esetében fennáll annak a veszélye, hogy a termékeket ujgur emberek kényszermunkájával állítják elő” – mondja Chloe Cranston, az Anti-Slavery International üzleti és emberi jogi igazgatója.

Hetven, ujgur emberjogi csoportot magában foglaló koalíció arra szólítja fel a globális ruházati ipar legnagyobb márkáit, hogy hagyjanak fel azzal a gyakorlattal, miszerint a termékeikhez az alapanyagokat Kínából rendelik meg. Ezek nagy részét ugyanis feltételezhetően Hszincsiang tartományban állítják elő, kényszermunka igénybe vételével.

Áprilisban a Global Legal Action Network (Glan) nevő nemzetközi emberjogvédő csoport már bizonyítékokkal szolgált azzal kapcsolatban, hogy olyan a márkák, mint a Muji, az Uniqlo, a H&M és az Ikea, az Egyesült Királyságban olyan termékeket árusítottak, amelyeknél az alapanyagolat ujgurok kényszermunkájának felhasználásával állíthattak elő.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!