10 frissítő praktika a tavaszi fáradtság ellen
A gyönyörű napsütés ellenére a tavasz sokaknak az „alig vonszolom magam”, a „reggel iszonyúan fáradt vagyok” és az „alig bírom ki a munkaidő végéig” érzést is jelenti. Lelkünk és testünk pihenésre, feltöltődésre, frissességre vágyik – szeretne újjászületni a természettel együtt. Lássuk, mit tehetünk, hogy gyorsan feltöltődjünk, és kihúzzuk még a nyári pihenésig?
Ha most még rövid időre sem tudsz szabadságra menni, de pihenésre, regenerálódásra van szükséged, próbáld ki következő egyszerű módszereket, gyakorlatokat és praktikákat! Napközben pedig ismételd meg azt, amelyik a legjobban bevált!
Revitalizáló teák
A ginzeng, a rozmaring, a vörös és a Máté-tea nemcsak az agyi véráramlást javítja, hanem az agysejteket is aktiválja, fokozza a szellemi teljesítőképességet, javítja a memóriát és a koncentrációt. Napi 3-4 csésze mellett sem kell kellemetlen mellékhatással számolni, és a hatás lecsengése után nincs hirtelen visszaesés.
Energiaital
2 deci írót vagy joghurtot, 1 citrom levét, 1 evőkanálnyi apróra vágott petrezselymet és kaprot, 2 evőkanál búzacsírát keverjünk össze, adjunk hozzá csipetnyi fehérborsot és Cayenne-borsot. A petrezselyem és a kapor sok C-vitamint és keringést serkentő illóolajat tartalmaz, a joghurtban és a búzacsírában pedig rengeteg az agysejtek számára is szükséges vitamin, aminosav és ásványi anyag. Reggelihez kiváló!
Léböjtnapok
Tartsunk minden héten egy-két léböjtnapot, amikor csak folyadékot – ásványvizet, gyógyteákat, hígított gyümölcslevet – és szűrt, rántás és habarás nélküli zöldséglevest fogyasztunk. Ha valaki egészséges, soha semmilyen betegsége és panasza nem volt, és normál testsúlyú vagy súlyfelesleggel rendelkezik, akkor esetleg 5–7 napra is emelhető a kúra ideje, ha előtte már több 1-2 naposat végigcsinált. Ilyenkor azonban kiegészítésül mindennap béltisztításra is szükség van, ez lehet beöntés, 1 pohár keserű gyógyvíz vagy 2 deci vízben elkeverhetünk keserűsót. Semmiképpen ne kezdjen bele egy napnál továbbtartó lékúrába az, akinek bármilyen egészségügyi panasza van, levert, régóta rosszkedvű,
Ajurvédikus nyugtató ital
Vízből és tejből 1:3 arányú keveréket kell készíteni, és lefekvés előtt egy pohárnyit inni belőle – éjjel, ha felébrednénk, ugyancsak igyunk egy pohárral. Mivel könnyen emészthető, s a regeneráló hatású melatonin és a feszültségoldó szerotonin építőköveit is tartalmazza, nyugodt, békés alvást biztosít, és regenerál.
Torna tusolás közben
Kellemes, meleg vizes tusolás közben lélegezzünk mélyen, majd hajoljunk előre, és lógassuk lazán a kart és a fejet, mint egy rongybaba. Azután guggoljunk le, engedjük ki a levegőt, egy percig folyassunk végig a gerincünkön meleg vizet, majd lassan egyenesedjünk fel. Ötször ismételjük meg, végül rövid hideg zuhany következik. Ez a gyakorlat ellazítja a hátizmokat, felpezsdíti a keringést, és felfrissít. A reggeli kávé helyett ezt ajánljuk!
Pihentető és frissítő tartás
Ha valaki nagyon kimerült, szédül a fáradtságtól, vagy nagyon elálmosodott, feküdjön hanyatt, és térdeit behajlítva rakja fel a lábát egy fotelba vagy székbe. A karunkat helyezzük kényelmesen magunk mellé, hunyjuk be a szemünket, és lazítsuk el az izmokat. Öt perc után lassan álljunk fel, előtte nyújtózkodjunk alaposan. A gyakorlat az agy vérátáramlását javítja, és a feszült izmokat lazítja. Különösen hatásos lehet munkavégzés közben jelentkező fáradtság gyors oldására.
A napfonat simító masszázsa
Reggelente az ágyban vagy esete lefekvés előtt tegyük jobb tenyerünket a köldök fölé, a balt a köldök alá a hasra. Jobb kézzel végezzünk kellemes simító, köröző masszázst a köldök és a szegycsont közötti területen, az óramutató járásával ellenkező irányban, tízszer. Majd gyengéden csúsztassuk a köldök alól a bal kezet a jobb tenyér alá, és egy-két percig lazítsunk. Ezzel az emésztőszervek, a szív és a légzés „megnyugszik”.
Kínai ujj-játék
Az ujjhegyekben végződnek a tüdő, a szív és a keringés meridiánjai, a pajzsmirigy, a vékony- és vastagbél meridiánjai pedig ott kezdődnek. Az ujjak a kínai gyógyászatban minden elemhez (föld, fém, víz, fa, tűz) hozzárendelhetők. Helyezzük a jobb mutatóujjat a bal kéz hüvelykjének alapízületére, majd érintsük össze a hüvelykujj és a gyűrűsujj begyeit. Három percig tartsuk így, aztán ismételjük meg az ellenkező oldalon is, napközben többször. Ez az ujjtartás kimerültség esetén kiegyensúlyozó hatású a szervezetre, és mobilizálja öngyógyító erőinket.
Tenyérmasszázs
Vegyünk egy 4 centi átmérőjű fa- vagy agyaggolyót a tenyerünkbe, majd szorítsuk össze 4-5 percig előbb a jobb, utána a bal kézben. Ezzel is aktiválhatjuk a napfonatot, a légzés megnyugszik, kiegyensúlyozódik, feltöltődik energiával.
Üdítő illatok
Az illóolajok jó közérzetet biztosítanak, és üdítően hatnak. Csepegtessünk néhány csepp gerániumot, rozmaringot, mandarint, citrom- vagy narancsolajat aromamécsesbe, és tegyük az íróasztal közelébe. Meglepő lesz a gyors hatás!
Forrás: balaicza.hu
Hozzászólás zárolva.