Facebook hozzászólás
1 344

5 tipp, 5 remek választás – ezt edd fehérliszt helyett!

A fehér búzaliszt az egyik leggyakoribb tartós élelmiszer a háztartásokban, túl gyakori fogyasztása viszont számos betegség kialakulásában szerepet játszhat. Szerencsére nem kell lemondanunk a liszttel készült ételekről, mert ma már több, magasabb tápértékű helyettesítője is akad a fehér búzalisztnek. 

A fehér finomított búzalisztet helyettesítő termékekről Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa beszélt, a teljesség igénye nélkül.

Teljes kiőrlésű liszt
Ha valaki szeretné lecserélni a fehér finomított búzalisztet, akkor általában a teljes kiőrlésű változatot rakja a bevásárlókocsiba. A legtöbb „sima” búzaliszttel készült ételhez – mint például kenyér, pizza – ez jól használható, de süteményekhez nem igazából ajánlott. Hogy mégis miben jobb, mint a finomított liszt? Röviden: tartalmazza a gabonaszem összes alkotórészét, így a csírát és a korpát is. Ebből fakadóan magasabb az élelmirost-, fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalma, mint a finomított termékeké. Rendszeres fogyasztása hozzájárul a megfelelő anyagcseréhez, segít a kiegyensúlyozott vércukorértékek elérésében.

Kép: Pixabay

Graham-liszt
A teljes kiőrlésű liszthez igencsak hasonlít, ugyanúgy tartalmazza a gabonaszem összes alkotórészét. A különbség annyi, hogy a Graham-liszt szemcsemérete nagyobb, ebből kifolyólag lassabb a felszívódása, így később is lehet tőle megéhezni. A vércukorszintet is csak lassan emeli meg, így cukorbetegek és inzulinrezisztensek is bátran fogyaszthatják a megadott szénhidráthatárokon belül. Véletlenül se gondoljuk róla azt, hogy gluténmentes!

Tönkölybúzaliszt
Magas fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt kiemelkedik a többi liszt közül. Ízletesebb, tovább eltartható kenyerek süthetők belőle, mint a normál búzalisztekből. Lényegében bármely búzalisztből készült étel elkészítéséhez tökéletes választás. Természetesen a tönkölybúzából is létezik teljes kiőrlésű változat, amelynek nagyobb a szemcsemérete és a korpatartalma.

9 egészségromboló élelmiszer
Az vagy, amit eszel, mondják, ám sokszor mi magunk se tudjuk, hogy mivel ártunk a szervezetünknek. Íme 9 élelmiszer, amelyek fogyasztását jobb kerülni. Amellett, hogy semmi tápértékük nincs, rendszeres fogyasztásuk egészségromboló lehet.

Zabliszt
Rostban és vitaminokban gazdag, de szénhidrátban szegényebb – röviden így lehet jellemezni a zablisztet, ami az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Fehérjében és zsírban gazdagabb a normál búzalisztnél, ezért lassabban is szívódik fel, így cukorbeteg és inzulinrezisztensek is fogyaszthatják. A zab kiváló béta-glükán (egyfajta élelmi rost) -forrásnak tekinthető, amely elősegíti a vér koleszterinszintjének csökkenését, az immunrendszer megfelelő működését, és segítheti a fogyókúrát is. Jól alkalmazható ételek sűrítéséhez és sütemények készítéséhez.

Durumliszt
Magas fehérjetartalmú búzaliszt, amelynek bár nem kiemelkedő a rosttartalma, mégis ideális választás lehet cukorbetegek számára, mert a benne lévő keményítőt (amilóz) csak lassan tuja lebontani a szervezetünk, nem emeli meg ugrásszerűen a vércukorszintet. Elsősorban tészta készítésére alkalmas, de cukrászsütemények és édes tészták alapanyagául is szolgálhat. (Forrás: Budai Endokrinközpont)

Te mit tudsz a lisztről? Ezt biztosan nem!
Amennyire hétköznapi konyhai alaptermék a liszt, olyannyira keveset tudunk róla. A fehér búzalisztről úgy gondoljuk, hogy ajánlatos nem túl sokat használni belőle, a teljes kiőrlésűekről pedig szinte gondolkodás nélkül azt mondjuk, hogy nagyon egészségesek. De biztos, hogy így van?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!