A fekete kömény olajának jótékony hatásáról
Több feketekömény-faj is létezik, ám a szakirodalom szerint a nigella sativa nevet viselő rendelkezik az egészségre legkedvezőbb tulajdonságokkal. A nigella sativa Dél-Egyiptomban honos, és belőle nyerhető a legértékesebb feketekömény-olaj. A fekete köményből eddig legalább 100 értékes hatóanyagot mutattak ki, ennek köszönhetően igen közkedvelt természetes gyógyító kinccsé vált Európa-szerte.
A prosztaglandinok olyan hormonokhoz hasonló vegyületek, amelyek szervezetünk folyamatai közül többet is befolyásolnak. Némelyek közülük (pl. a prosztaglandin F) a fájdalomérzetért felelősek, részt vesznek a gyulladások és ödémák, allergiás reakciók létrejöttében és az erek tágításában is. Mások (pl. a prosztaglandin E1) a sejtek regenerálódásáért felelősek, az immunrendszer működését támogatják, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatásúak, és gátolják az allergiás reakciók kialakulását.
Az esszenciális zsírsavak, melyeket többszörösen telítetlen zsírsavaknak is hívunk, a sejtek felépülését, az erek védelmét és immunrendszerünk megfelelő működését is segítik.
Mivel az emberi szervezet ezeket a többszörösen telítetlen zsírsavakat nem képes előállítani, a spirulina alga készítmények mellett a feketekömény-olajat „mindennapjaink hűséges kísérőjének” tartják. Nem véletlen, hogy ilyen nagy becsnek örvend, hiszen:
- magas linolsav tartalmának köszönheti immunerősítő hatását,
- olajsavai az erek rugalmasságát őrzik meg, és védenek a koleszterinszint emelkedésétől,
- eicosaen-savai a sejtek membránjának rugalmasságáért és védelméért felelősek,
- nigellin nevű keserű anyagai stimulálják az emésztést,
- a nigellon nevű komponens tágítja az ereket és a simaizmokat a légcsőben, így csökkenti a vérnyomást, és oldja a hörgőgörcsöt is,
- a thymochinon nevű hatóanyag serkenti az epeürülést, aktiválja a bélműködést, és ezzel csökkenti a bélsár pangásával járó kellemetlenségeket (puffadás, erjedési termékek keltkezése…).
- magas szaponintartalmának köszönhetően kiváló nyákoldó és köptető hatású,
- béta-szitoszterin nevű alkotói pedig csökkentik a koleszterint.
A felsoroltak alapján elsősorban a következő esetekben érdemes kipróbálni:
- allergiás eredetű légúti vagy bőrproblémákra
- asztma, szénanátha vagy más immunbetegség (ízületi gyulladás, különféle autoimmun betegségek) esetén
- bőr- és bélgombásodásnál – mivel egyes alkotói baktérium-, vírus- és gombaölő hatásúak is
- herpesz (ajak vagy genitális) kezelésére, a kiújulás megelőzésére
- neurodermitisz, ekcéma és pszoriázis kiegészítő kezelésére
- akut vagy visszatérő hörghurut esetén
- seborrhoeás bőr és hajas fejbőr ápolására
- szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére vagy kiegészítő kezelésére (magas vérzsírok, érelmeszesedés, magas vérnyomás).
Az eddigi tapasztaltok szerint napi 2×1 ml-t kell 2-3 hónapig mindennap használni, hogy tartós eredményt lehessen elérni vele. Íze nem kellemetlen, így gyerekek is nyugodtan használhatják (2×0,5 ml-t). Természetesen bátran kombinálható más esszenciális zsírtartalmú olajokkal vagy készítményekkel (lenolaj, ligetszépe, borágó, szőlőmagolaj…), vagy akár felváltva kúraszerűen is alkalmazhatók.
Hozzászólás zárolva.