Facebook hozzászólás
563

Kérj segítséget!

A járvány óta nő a depressziósok száma

A segélykérő vonalak stratisztikái szerint nőtt azok száma, akik nem tudnak megbírkózni jelenlegi élethelyzetükkel. A január egyébként is egy nagyon nehéz hónap: az ünnenepeket követő üresség érzése, a napfény hiánya önmagában is megviselhet bárkit, ám a depresszióra hajlamos embereknál komoly esély van a betegség kialakulására.

Nem előszőr írunk a depresszióról, mert fontosnak tartjuk tudatosítani, hogy ez nem egyszerű rossz kedv, hanem betegség!

A depresszió a mentális zavarok közé tartozik, mely a gyerekek 1-2, a serdülők 4-8, míg a felnőttek 15 százalékát érinti élete során legalább egyszer. Megfelelő kezelés nélkül a depresszió súlyos funkciókárosodással járhat, mely a mindennapokra is rányomja bélyegét: negatív hatással van a munkára, a tanulásra, a társas kapcsolatokra, jelentősen rontja az életminőséget és fokozhatja az öngyilkosság rizikóját.

Kérj segítséget! Fotó: Depositphotos
Kérj segítséget! Fotó: Depositphotos

A WHO 2030-ra a depresszió társadalmi-gazdasági terheinek jelentős emelkedését prognosztizálja.  A pandémia ezt az előrejelzést felülírhatja, hiszen a szakemberek szerint a közeljövőben még gyorsabban növekszik majd a depressziós betegek száma.

„A major depresszió egy kezelendő pszichiátriai betegség, amit akkor tudunk gyógyítani, ha a depressziós beteg eljut hozzánk, szakemberekhez. Ha a páciens megkapja a megfelelő kezelést – pszichoterápiát és súlyosabb esetben kombinált kezelést, ami pszichoterápia és gyógyszeres kezelés együttesen – akkor újra „jól lesz”, ami azt jelenti, hogy ismét el tudja végezni a feladatait és tud kikapcsolódni is, ahogy a betegsége előtt, tehát újra lesz öröme, kedve, ereje, önbizalma és tervei, hogy vigye az életét „– mondta el Prof. Dr. Balázs Judit, gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke.

Abban az esetben, ha a depresszióban szenvedő személyek közvetlen közelében élők megkérdőjelezik a betegség valódiságát és csupán gyengeségnek tartják azt, a betegek önbizalma és önértékelése tovább csökkenhet, ami depresszió fennállása esetén amúgy is alacsony. Mindezek miatt pedig a depressziós betegek gyakran nem fordulnak szakemberhez, állapotuk egyre romlik és a kezeletlen depresszió legsúlyosabb kimenetele, az öngyilkosság is bekövetkezhet.

„Jelentősen segíti az érintettek szakemberhez jutását, ha a társadalomban ismert, hogy a major depresszió egy betegség, és az is, hogy milyen tünetei lehetnek, illetve, hogy kezelhető ez a betegség. Ebben az edukálásban nekünk, pszichiátereknek nagy szerepünk van. Lényeges az is, hogy az ellátás könnyen elérhető legyen a betegek számára, valamint természetesen az, hogy korszerű pszichiátriai ellátórendszer működjön jól képzett, elegendő szakemberrel. Továbbá azt gondolom, hogy mindehhez szükséges, hogy a társadalmunkban alapérték legyen az egymás iránti tolerancia és tisztelet, és így ne jelentsen stigmát az sem, ha fennáll valakinél pszichiátriai betegség” – tette hozzá Prof. Dr. Balázs Judit.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!