A mostani járvány sújtotta, és lockdown-os időszakban vélhetően sokan idézhetik Emily Dickinson híres verssorait: „Nincs olyan fregatt, mint egy könyv.”
A bezártság, az ingerszegény környezet miatt talán most még nagyobb szükség van az olvasás terápiás hatásaira, mint korábban.
Az agykutatásban élenjáró tudósok, pszichológusok nem győzik hangsúlyozni, hogy az olvasás mérhetően jó hatással van az agyra.
A könyvek kibővítik alaposan beszűkölt világunkat, esélyt adnak a menekülésre, meglepnek és (jó értelemben) felizgatnak, segítenek az együttérzésben, mindösszesen tehát olyan társadalmi és pszichés közegbe helyeznek, amiből mostanában igencsak hiányt szenvedünk; virtuálisan ugyan, legfőképpen a képzeletünkre hagyatkozva, pótolják hiányzó társas kapcsolatainkat.
A könyvek képesek arra, hogy eltereljék a figyelmünket, és amikor az olvasás révén a flow élmény is beszippant, magával ragad, akkor agyunk fiziológiás értelemben is megnyugszik – állítja Jud Brewer, a Brown University Mindfulness Center kutatásait irányító pszichiáter. Ilyenkor az agy különféle területeit összekötő hálózat aktivitása lecsökken, az, amelyik a semmittevésünk idején felelős lehet azért, hogy belemerülünk az aggodalmaskodásba, vagy éppen feleslegesen rágódunk hosszú időn keresztül meg nem oldott problémáinkon.
„Akkora a zaj a mai világban, hogy az olvasás manapság felér egy jófajta meditációval”
– mondja Mitchell Kaplan, a miami alapítású független könyvesbolthálózat, a Books & Books tulajdonosa és a Miami Könyvvásár társalapítója. Ahogy belemélyedünk az olvasmányunkba, azzal párhuzamosan ki is iktatjuk a körülöttünk lévő kaotikus világot, és magunkkal, a saját belső világunkkal lépünk kapcsolatba – teszi hozzá.
Az NPD Group piaci elemző cég az elmúlt másfél évtized adatait összehasonlítva jutott arra a meglepő következtetésre, hogy 2020 az egyik legjobb év volt könyvforgalom szempontjából, legalább is 2004 óta, amióta megkezdték ennek a piaci szegmensnek a vizsgálatát. A piac 80 százalékát kitevő nyomtatott könyvek értékesítése 8,2 százalékkal nőtt 2019-hez képest, míg az elektronikus könyvek forgalma 17 százalékkal nőtt ugyanezen időszakban.
Az eladási listákat néhány kategória vezette: favoritnak számítottak a gyermekkönyvek, az ismeretterjesztő könyvek, az életrajzok és az emlékiratok.
Hozzászólás zárolva.