Facebook hozzászólás
717

Járvány alatt olvass sokat!

A könyvek képesek arra, hogy eltereljék a figyelmünket

A bezártság, az ingerszegény környezet miatt talán most még nagyobb szükség van az olvasás terápiás hatásaira, mint korábban.

Nagy az elmaradás. Fotó: depositphotos.com
Nagy az elmaradás. Fotó: depositphotos.com

Bár a vásárolt könyvek mennyisége jócskán megugrott, tornyosul az olvasnivaló odahaza, sokan mégis arról panaszkodnak, hogy sokkal lassabban haladnak egy-egy könyvvel, nehezebben érnek a végére. A Birmingham-i Aston Egyetem kutatói egy nyáron lefolytatott kutatás során arra lettek figyelmesek, hogy bár sokkal többet olvasnak az emberek a járvány alatt (az indokok között szerepelt a figyelem elterelése, de az is, hogy a szülők a korábbiaknál jóval többet olvastak gyermekeiknek), mégis a könyvekkel sokkal nehezebben tudnak végezni. A felmérésben megkérdezett 860 résztvevő közül sokan mondták azt, hogy komoly nehézséget okoz nekik a koncentráció az adott viszonyok között.

Természetesen érthető, hogy nehezen tudunk összpontosítani az olvasmányunkra, ha egész lényünk, de legfőképpen az agyunk folytonosan azt lesi, kutatja, merről érkezik a fenyegetés.

Ez az állapot, melyben mindannyian vagyunk március óta, harcolj, vagy menekülj üzemmódban működünk, ami pedig hosszú távon igencsak fárasztó.

A szorongás miatt agyunk folyamatos stresszhormont bocsát ki, amelyek felborítják egész energia háztartásunkat és megnehezítik a koncentrációt.

Néhány jótanács ez elmélyüléshez

Meditáljunk

Tisztítsuk meg az elménket, mielőtt nekiállnánk olvasni. Adjunk magunknak legalább ötpercnyi időt, és közben hagyjuk, hogy elménk elcsendesedjen.

Kezdd egy rövidebb olvasmánnyal!

Az agyunk úgy van kondicionálva, hogy szereti a jutalmat – mondja Brown dr. Brewer, „A szorongás feloldása” című, még készülő könyve szerzője. Mivel ez egy jó érzés, ezért arra törekszünk, hogy újra és újra átéljük. Ezért is ajánlott egy olyan novellát választani, ami kellően rövid, vagy éppen egy olyan hosszabb könyvet, aminek már a végénél járunk, így könnyedén befejezhető. A gyors jutalom egyik esetben sem marad el.

Olvassunk valamit, ami minket közvetlenül érint

Válasszunk valami számunkra releváns írást. Ha a téma releváns az életünk vagy az aktuális események szempontjából, akkor valószínűbb, hogy le is köti majd a figyelmünket. Keith Oatley professzor kutatása (Torontói Egyetem) azt mutatja, hogy minél több elbeszélést olvas valaki, legyen az szépirodalom, életrajz, memoár vagy éppen történelem, az illető annál empatikusabb, megértőbb lesz. „Valaki nagyon keményen dolgozott, hogy te bele tudjál helyezkedni egy másik ember életébe” – mondja.

Kezdj bele valamilyen, számodra már ismerős történetbe

Bizonytalan, félelmetes időket élünk, és ezért elkezdünk a már korábban jól ismert, így biztonságot nyújtó dolgokhoz vonzódni. Az Aston Egyetem kutatói a pandémiás olvasási szokások felmérése során kétféle olvasót találtak: azokat, akik valami újat olvasnak, hogy bővítsék addigi ismereteiket, illetve azokat, akik a kényelem és a stabilitás érzése érdekében újra olvassák a már ismert könyveket.

További tippek a figyelmes olvasáshoz.
  • Tedd el a telefont, lehetőleg jó messzire (vagy add oda valakinek, és kösd a lelkére, hogy addig ne adja vissza, amíg nem végeztél az olvasással).
  • Legyen a napi rutinod része az olvasás, tedd azt egyfajta szokássá. Próbálj meg minden nap ugyanabban az időben olvasni.
  • Próbálj olyan irodalmat keresni, amely valóban mélyen megérinthet, és elmélkedésre ösztönözhet. A versek például lehetnek ilyenek.
  • Olvass úgy, mint gyermekkorodban: keress egy kuckót, bújj el a világ elől, olvass egy elemlámpa fényénél, mindegy, csak teremts a magad számára is bensőséges hangulatot.
  • Ne a telefonoddal kezdd a reggelt; olvasd inkább az első, utadba akadó szöveget.
  • Ha nem tudsz kellő figyelemmel szöveget olvasni, akkor fordulj inkább a hangos könyvek felé.
  • Ha nem vagy képes elveszni abban, amit olvasol, inkább tedd le a könyvet, és ne kényszerítsed magad. Éppen elég stresszes így is az életünk, ne tegyük feladattá még az olvasást is.
  • Kezdj azonnal egy új könyvbe, amint befejezted az előzőt. Azzal is csökkented a bizonytalanságot, ha tudod, melyik lesz a következő regény, amit elolvasol.

(The Wall Street Journal)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!