A megelőzés ugyanolyan fontos, mint a kezelés
Van egy pillanat minden nő életében, amikor átfut az agyán az ijesztő gondolat, hogy vajon minden rendben van-e a testében. Magyarországon évente körülbelül 7500 új mellrák beteget fedeznek fel. Mégis igazán csak akkor gondolunk bele, hogy érintettek lehetünk akár mi is, ha a környezetünkben is találkozunk egy ilyen élettörténettel. Megelőzhető? Gyógyítható? Ma már szerencsére nem tabu a téma. Beszéljünk a mellrákról!
A mellrák az emlő rosszindulatú daganata, amely leggyakrabban a középkorú és idős hölgyeket érinti. A mellrák körül nagyon sok tévhit terjeng, amely sok esetben meg sem közelíti a valóságot.
– Az emlőrák, a legtöbb rákfajtához hasonlóan kezelhető és gyógyítható, függően attól, hogy mikor fedezik fel. Ahogy több betegségnél is, egészséges életmóddal csökkenteni tudjuk kialakulásának esélyét. A mellrák nagyobb eséllyel jelentkezhet azoknál a személyeknél, akiknek a családjában előfordult már a betegség. Ez azonban nem azt jelenti, hogy csak az lehet érintett, aki örökölhette a hajlamot, gyakorlatilag bárkinél kifejlődhet rákos daganat. Ezért sem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres önvizsgálat és mammográfiai vizsgálat fontosságát – mondta Nagy László, az Év magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont nőgyógyásza.
A mellrák tünetei és kezelése
A korai szakaszban az emlőrák teljesen tünetmentes, emiatt csak szűrővizsgálattal fedezhető fel. Furcsa módon, a daganat a kezdeti stádiumban egyáltalán nem jár fájdalommal. Ha fájdalmas csomót fedezünk fel a mellünkben vagy a hónaljunkban, kisebb az esély, hogy rosszindulatú az elváltozás. Azonban semmilyen esetben se várjuk, hogy magától eltűnjön! A fájdalommentes csomó pont az a tünet, ami nagyon sok embert megtéveszt. Mindenképp forduljunk orvoshoz, hogy megbizonyosodjunk róla, valóban mellrákról lehet-e szó! Tartsuk észben, ha a mellrákot időben felismerik, a teljes gyógyulás esélye a 95 százalékot is elérheti!
Mielőbb keressük fel orvosunkat, ha csomó tapintható a mellben, csomót fedezünk fel a hónaljban, az emlő alakja megváltozik, torzul, a mell bőrén ismeretlen okból nem gyógyuló seb keletkezik, az emlőbimbó megváltozik, viszket, kipirosodik, súlyosabb esetben befordul, váladékozik, a mell duzzadttá, keménnyé, pirossá válik.
Mit tegyünk, hogy megelőzzük a mellrák kialakulását?
Figyeljünk testünk változásaira! Húsz éves kor felett végezzünk havonta önvizsgálatot! Járjunk rendszeresen mammográfiás szűrővizsgálatra! Táplálkozzunk egészségesen, és szabaduljunk meg a súlyfeleslegtől! A rendszeres mozgás a közérzetünknek is jót tesz, szervezetünket pedig ellenállóbbá teszi. Törekedjünk a stresszmentes életre, találjunk időt önmagunkra, a pihenésre! Ne szégyelljük testünket! Észrevételeinkről merjünk nyíltan beszélni, kérdéseinket bátran tegyük fel kezelőorvosunknak!
Hozzászólás zárolva.