Facebook hozzászólás
1 674

A napkitörés és a mágneses viharok hatása a szervezetünkre

A hétfőn történt napkitörés által mágneses töltésű részecskék jelentős része indult el bolygónk felé, mely mágneses vihart okozhat a Földön. Ilyenkor például kikapcsolnak bizonyos műholdakat, amelyek átmeneti szüneteltetése fennakadásokat okozhat a számítógépes rendszerekben, közlekedésben, villamos hálózatok működésében.

Ezzel általában sokan tisztában vannak, de azzal kapcsolatban, hogy milyen hatása van a jelenségnek az emberi szervezetre, már sokkal kevesebben.

Mindannyian tapasztaljuk – ha nem is mindig tudatosul bennünk az ok – hogy szervezetünk működése, közérzetünk és hangulatunk nagyon könnyen változik. Mindez ugyanis függ az időjárástól, a frontátvonulástól, ráadásul a mágneses viharoktól is, vagyis összefoglaló néven a légköri elektromosságtól. Viharok idején az elektromos tér gyorsan és nagymértékben változik, és ennek jelentős biológiai és mentális hatásai vannak, úgymint a fejfájás, nyugtalanság, izgatottság. Az elektromágneses tér változásai különösen erősen hatnak az agyra és az idegrendszerre. Ennek egyik látható jele, hogy a növények és állatok viselkedése gyakran figyelemreméltóan megváltozik vihar előtt.

Örményi Imre biometeorológus megfigyelte, hogy a Nap nagy proton-kitöréseit rendszerint a Föld mágneses terének 3Hz körüli rezgése követte. A 3 Hz-es mágneses hullám pedig különösen érzékenyen befolyásolja idegrendszerünk működését. Érdekes, hogy pontosan ilyen hullámok jelentkeznek a hidegfrontok beérkezésekor is, ezekről pedig már régóta tudjuk, hogy megterhelik a szervezetet. Hidegfront átvonulásakor az történik, hogy az eddigi meleg levegőt hideg váltja fel. A meleg és a hideg levegőtömegek gyors cserélődése pedig a levegő elektromos töltéseit, és így a légköri elektromos teret is gyorsan változtatja. Mivel szervezetünk rendkívül érzékeny az elektromágneses terek változásaira, ilyenkor azok, akiknek szervezete lassan alkalmazkodik, különböző panaszokat észlelnek magukon.

A hidegfront betörése erre érzékenyeknél idegbántalmakat, illetve a kedélyállapotok jellegzetes hullámzását okozza. Sőt, ilyenkor a belső érzékelés érzékenysége is fokozódik. A szívverés lelassul, a pupillák összeszűkülnek. A 3 Hz-es hullámok tehát önmagukban hidegfront-hatást képesek kiváltani akár melegfront idején, illetve amikor éppen nincs front akkor is. Ezek a mágneses hullámok így a naphatások sajátos osztályába tartoznak. Ezek a naphatások akár ébren vagyunk, akár nem, mindenképpen a mély alvásra jellemző agyhullámok tartományában érkeznek be szervezetünkbe, és így fejtik ki testünk működését is befolyásoló hatásaikat. Az időjárás-érzékenységben pedig tulajdonképpen mélytudatunk, gondolataink módosítják szervezetünk működését, egészségi állapotunkat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!