A Q10 vitamin és a szelén hatásai
Egy ötéves kutatás eredményeként egyértelműen kijelenthető, hogy a szelén és a Q10 tartós szedése radikálisan csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések és a halálozás kockázatát.
Svéd kutatók a Linköpingi Egyetemen és a Karolinska Intézetben egy kettős, vakkontrollált, randomizált és placebokontrollált tanulmányt folytattak 443 idősebb férfi és nő részvételével. A vizsgálatban részt vevőket véletlenszerűen választották két csoportra: egyik részük 200 mg Q10-vitamint (ubichinont) és 200 mikrogramm szelént kapott, a másik részük pedig placebót. A kutatás végére a placebót szedők 12,6%-a, míg az étrend-kiegészitőt szedőknek csak 5,9%-a halálozott el. A vizsgálatok során mért egyik marker, a B típusú natriuretikus peptid (a szívelégtelenség mérőfaktora, ami a szívfal feszülését mutatja) a szereket szedőknél jelentősen alacsonyabb volt, mint a placebocsoportban. Ezen kívül a szívultrahang szerint a vitamint és nyomelemet szedők szívmunkája sokkal jobb volt, mint az azokat nem szedőké.
Ezek alapján a kardiológus szakorvosok azt a konzekvenciát vonták le, hogy a Q10-vitamin és a szelén együttes szedése hosszú távon egyértelműen képes csökkenteni a szív-érrendszeri betegségek kialakulását és az azokból eredő halálozás kockázatát.
A Q10-vitamin szerepe a szervezetben
A Q10-vitamin a sejtek energiatermelő egységeiben (a mitochondriumokban) hidrogént (elektronokat és protonokat) szállít más biokémiai folyamatok segítőihez (koenzimekhez), miközben átadásuk során nagy mennyiségű energia keletkezik (ADP-ből ATP lesz). Amennyiben az elektronok e szabályos továbbadásába hiba csúszna be, pl. ha kevés a Q10-, a C-, A- és E-vitamin, akkor az elektronok energiája az oxigénre tevődik át, és abból szabad gyök keletkezik. E hiperaktív oxigéngyökök hatására a környező fehérjék és zsírok közötti kapcsolat tönkremegy, a sejtek szétesnek, miközben gyulladáskeltő anyagok (prosztaglandinok) keletkeznek, a szövetek elveszítik rugalmasságukat, és az immunrendszer aktivitása is megváltozik. Nem ritka azonban az sem, hogy a génállomány sérül, ilyenkor idegen struktúrájú sejtek keletkeznek, és feltartóztathatatlanul elszaporodnak, vagyis daganat képződik. A Q10-vitamin képes az elektronokat megkötni, és azok energiáját helyes mederbe terelve a szervezet hasznos energiatermelését segíteni, ezáltal csökkenti a szabad gyökök keletkezését is.
Milyen tüneteket okoz a Q10 hiánya?
40 éves korunkig szervezetünk maga is képes jelentős mennyiségű ubichinont termelni, illetve azt az ételből (tojás, hús, hal, zöldségek) felvenni. Azonban a kor előre haladtával a saját termelés fokozatosan csökken: 40 éves korra a szövetek átlagos Q10-vitamin-tartalma 25– 30%-kal csökkent, a 70 éveseknél pedig már 45–60%-kal kevesebb található a vérben.
A csökkenő Q10-vitamin mennyiség jele lehet:
nagyfokú fáradékonyság, kimerültség, gyengeség
heves szívdobogás, szívritmuszavar, légszomj, mellkasi szorítás
ingadozó vagy magas vérnyomás, korai érelmeszesedés, magas vérzsírok
szédülés, alvászavarok, koncentrációs zavarok
visszatérő gyulladások, fertőzések
allergiák, immunrendszeri gyengeség
májfunkciós eltérések
törékenyebb csontok, nehezebben gyógyuló sebek
gyorsuló öregedési folyamatok, korai klimaktérium, heves hőhullámok.
A szelén legfontosabb hatásai
A szelén (Se) az egyik legfontosabb regulátor a seleno-cysteintartalmú enzimek működése során. Ezeknek az enzimeknek a szerepe többek között:
a peroxidázokkal a salaktalanítás
az antioxidáns anyagok (pl. C-vitamin) regenerálódása
a pajzsmirigyhormonok termelésének aktiválása
az érbelhártya védelme.
Egyéb hatásai:
az immunrendszer aktiválása
daganatgátlás
gyulladáscsökkentés
az E-vitamin regenerálása és azzal együtt a nehézfémekkel szembeni védelem
A Q10-vitamint (koenzimet) és a szelént érdemes mindenképpen együtt, sőt akár más antioxidáns anyagokkal is együtt szedni. Ilyenek az E-vitamin, a béta-karotin és a C-vitamin. Ezek ugyanis egymás hatását nemcsak kiegészítik, hanem az egyes élettani folyamatok során az átalakulást, regenerálódást is fokozzák, így hatásuk a szinergiaelv alapján megsokszorozódik.
Forrás: www.balaicza.hu
https://www.worldhealth.net/news/selenium-and-coenyme-q10-improves-heart-function-a/
Hozzászólás zárolva.