A strand-függőség
Miért napozzák magukat „szenesre” egyesek, ha tudják, hogy a bőrrák halálos betegség? Attitűdjük kísértetiesen hasonlít a dohányosok és alkoholisták magatartásához…
A Texasi Egyetem orvosi karának munkatársai a drog- és alkohol-függőség megállapításához szükséges ismertetőjelekre bukkantak a napozók körében. 145 strandolót kérdeztek barnulási szokásaikról olyan kérdéseket feltéve mint például, hogy „megpróbálod csökkenteni a napon töltött időt, és mégis azon kapod magad, hogy a napon fekszel?”.
Az alkoholizmus diagnosztizáláshoz használt, nemzetközileg elfogadott kérdőív kitöltése során a felmérés alanyainak 26 százalékáról derült ki, hogy „ultraviola fény-függő”. Az Amerikai Pszichiátriai Egyesület Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyve alapján 53 százalékukat sorolták ebbe a csoportba.
„Érdekes, hogy a különböző anyagok kiváltotta zavarok azonosításához használt eszközök csekély módosítása után ilyen objektív hasonlóságot kapunk a rendszeres napozás és az ominózus anyagok kiváltotta hatás közt” – mondta Richard Wagner professzor, a kutatás vezetője. „A bőrgyógyászok gyakran beszélnek nap-függőkről – azaz olyan emberekről, akik tudják, hogy nem tesz jót az állandó barnulás, de nem képesek abbahagyni a napozást.”
Korábbi felmérések kimutatták, hogy akik rendszeresen UV sugárzásnak teszik ki magukat, tisztában vannak vele, hogy ezzel növelik a bőrrák kialakulásának esélyét.
„Ez egy kicsi tanulmány, de érdekes bepillantást nyújt abba a kérdésbe, hogy az emberek miért folytatják a túlzásba vitt napozást, he egyszer ismerik a veszélyeit.” – mondta Dr. Kat Arney, az Egyesült Királyság rákkutató intézetének munkatársa.
A St George Kórház addiktológiai pszichiátriáján dolgozó Collin Drummond professzornak azonban egészen más volt a véleménye. „Gond, hogy ma már a világon mindent függőségnek neveznek. Tendencia lett a szélsőséges magatartásformák függőségnek titulálása.”
Drummond professzor elmondta, hogy az addikció az agy olyan különleges kémiai mechanizmusa, mely meghatározza az ember viselkedését. Ilyen mechanizmust a napozással kapcsolatban még nem mutattak ki, így a sugarakra nem lehet ráaggatni az addiktív címkét. Szerinte az emberek azért napoznak, mert társadalmilag akarnak alkalmazkodni, nem mert függenek magától az érzéstől.
Hozzászólás zárolva.