A stressz és a nátha
A stresszhelyzet kiszolgáltatottá teszi a szervezetet az egyéb támadásokkal, például a gyakori megfázásokkal szemben. Hajlamos a meghűlésre? Talán az átlagosnál gyakrabban van kitéve lelki megterhelésnek?
Akiket sok stresszhatás ér, gyakrabban lesznek náthásak. Az amerikai Columbia Egyetem tudósai jutottak erre a megállapításra. Közvetlen kapcsolatot véltek felfedezni a pszichikai terhelés valamint a köhögés, a nátha között. Négyezer egészséges személyt laboratóriumban előállított nátha-vírussal fertőztek meg. A tesztelés alatt álló páciensek esetében szabályszerűen kimutatható volt a kölcsönhatás a lelki és testi erőnlét, a betegségre való hajlam, a vírusok iránti fogékonyság között. Minél jobban ki volt téve stresszhatásnak a „beteg”, annál fogékonyabbnak bizonyult a köhögésre, torokfájásra, s egyéb megfázásos tünetekre. Az amerikai tudósok szerint általános biológiai kölcsönhatásról lehet beszélni, azaz az emberi szervezet védekező immunreakciója a stressz és a lelki megterhelés hatására csökken.
Nemcsak tinik szenvednek bulímiában
Az örökös fiatalság utáni vágyakozás következtében nemcsak fiatal nők szenvednek súlyos evési problémáktól. Jóllehet ez a pszichikai betegség továbbra is túlnyomó részt fiatal lányokat sújt, szakértők a harmincadik évüket betöltött nőket új rizikó csoportnak tekintik – jelentette a münsteri Christoph Dornier pszichoterápiai klinika. A gond előidézői között lehetnek az öregedéssel járó problémák és a hormonális változások. Az érintett nők közül sokan már fiatal korukban is evési zavarokkal küszködtek. „Nehéz az evési zavarokat teljesen meggyógyítani. Konfliktus helyzetekben évekkel később is újra felléphetnek” – mutatott rá Birgit Mauler, a klinika vezető pszichológusa. Megnehezíti a helyzetet az is, hogy az ilyen betegségeket idősebb nőknél nem is diagnosztizálják, mivel a kezelő orvosok egyáltalában nem számolnak ezzel a lehetőséggel. A megöregedéstől való félelem és a hormonális változás mellett az evési problémát előidézheti a házasság válsága, amikor a nő vonzereje kérdőjeleződik meg. Okozhatja identitásválság a szülők elvesztése után, vagy az úgynevezett „üres fészek szindróma”, amikor a gyerekek kirepültek a családi fészekből. Ilyenkor a nők úgy érzik, hogy életük céltalanná vált, evési magatartásukkal belső konfliktusokat próbálnak megoldani és közben egyre jobban hatalmába keríti őket a kóros szokás. A következmények súlyosak: fogyási szenvedély esetén életveszélyes alultápláltság fenyegeti a nőket, a bulímiát gyakran kíséri súlyos depresszió és öngyilkossági kísérletek sora, és a betegség fokozza a nyelőcsőrák kockázatát.
Hozzászólás zárolva.