A tudománynak nőkre van szüksége!
A nők alulreprezentáltak a tudományos pályán, és ez fokozottan igaz az anyagtudományok terén. A L’ORÉAL-UNESCO Díj egyik küldetése, hogy elősegítse ennek a hiánynak a betöltését, és, hogy ezeket a kivételes nőket nemzetközi elismerésben részesítse.
Párizsban, az UNESCO Palotában adta át Koichiro MATSUURA, az UNESCO főtitkára, Lindsay OWEN-JONES, a L’ORÉAL elnök-vezérigazgatója és Nicole AMELINE, az esélyegyenlőségért felelős miniszter a L’ORÉAL-UNESCO Nőkért és a Tudományért Díjat 5, kontinensenként egy kivételes tehetségű fizikus kutató nőnek.
– Afrikából : Zohra BEN LAKHDAR (Tunézia) Infravörös spektroszkóppal végzett kísérleteiért (szennyezés kimutatása, gyógyászat)
– Dél-Amerikából : Belita KOILLER (Brazilia) Elméleti kutatásaiért az elektronok viselkedése rendezetlen közegben témakörben
– Észak-Amerikából : Myriam P. SARACHIK (USA) A fémelektronokkal és a fémszigetelőkkel végzett fontos kísérleteiért
– Ázsiából : Fumiko YONEZAWA (Japán) Az amorf félvezetők és a folyékony fémek elméleti kutatásában való közreműködésért
– Európából : Dominique LANGEVIN (Franciaország) A tisztítószerek, emulziók és habok témában végzett kutatásaiért
A fizika legígéretesebb területeinek elismerése
A mostani díjátadás, amely egybeesett a Nemzetközi Fizika Évvel, az anyagtudományok jegyében zajlott le. A fizika segít megérteni a ma világát, és építeni a jövőét.
A díjazottak munkája a fizika legígéretesebb területein folyik: mint a nanotudományok, vagy a kvantum fizika. A félvezetők, a légszennyezettség mérését, a kőolajbányászat témakörét is magába foglalja, és új távlatokat nyit meg a Mars bolygó Nemzetközi Űrállomásának moduljainak megépítésével, vagy a kvantum számítógép ével, amely forradalmasíthat minden mai munkamódszert.
A ceremónián a Fizikai Nobel-díjas Pierre-Gilles de Gennes elnökölt a nemzetközi zsűri, a díjalapító, és az orvosi Nobel-díjas Christian de Duve jelenlétében.
„Nagyon érdekel az anyagok tudománya – mondta Pierre-Gilles de Gennes, – mert több pusztán egy kérdésre adott válasznál : új távlatokat nyit meg előttünk, és éppen ezért az emberek életére tett hatását tekintve, ez a legnagyobb tudás. ”
A tizenöt nemzetközi ösztöndíjat 2005-ben az élettudományok különböző területein dolgozó kutatónők kapták.
Hozzászólás zárolva.