A völgylakó
Kassai Lajos megtanult lovagolni, majd lóhátról használni az íjat. És megteremtett egy új sportágat, a lovasíjászatot
Kassai Lajos immár tizenhét éve abból él, amit mindig is szeretett volna: az íjkészítésből. De nemcsak készíti az íjakat, hanem használja is őket: világrekordját a Guinness Rekordok Könyvében is jegyzik. Az általa megteremtett új sportág, a lovasíjászat az egész világon sikert arat: már tíz országban vannak tanítványok, iskolák. Kassai Lajos szerint egyszerű a recept: a lényeg, hogy jót kell csinálni.
Vállalkozást szeretettel is lehet csinálni. A lényeg az egyensúly és a harmónia – mondja Kassai Lajos Kaposmérő mellett, a kaposdadai völgyben lévő tanyáján, ahol arról beszélgetünk, milyen érzés úgy vezetni egy sikeres vállalkozást, hogy az nem munka, hanem szenvedély. Számára életre szóló.
– Most még én vagyok fölül, imádom csinálni. Nem az uralkodik rajtam, amit én hoztam létre – teszi hozzá.
A föltett kérdésben az is benne rejlett, hogy eléggé egyedi manapság, ha valaki a passziójából épít vállalkozást; s ő azonmód meg is cáfolja ezt a ki nem mondott állítást:
– Ma csak a negatív hír a hír. Rengeteg ember él abból, amit szeret.
Modern régiség sorozatgyártásban
Kassai Lajos, a Kassai Kft. tulajdonosa – kimagasló szakmai munkája elismeréseként augusztus 20-a óta a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje kitüntetettje – immár tizenhét éve abból él, amit mindig is szeretett volna: az íjkészítésből. Gyermekkora óta vonzotta őseink, a hunok világa, s – mint a lovasíjászatról szóló könyvében írja – íjat készített „még a vödör füléből is, mindenből, ami rugalmas volt”. Pedig nagyapja intette, ne foglalkozzék ezzel, mert „ebből majd nem tudsz megélni”.
Ma Kaposmérőn jól felszerelt kisüzemben gyártják a Kassai-féle íjakat, amelyeket nemcsak az ugyanitt lévő bemutatóteremben lehet megvásárolni, hanem az interneten keresztül is. A termékek ötven százalékát külföldön értékesítik. Ezek különlegessége, hogy formájuk a honfoglalás kori magyarok reflexíjáé, ám a legmodernebb anyagokból a legújabb technológiával készülnek. Mondhatnánk, ezzel megszületett az innovatív rekonstrukció. Kassai Lajos a gyártás filozófiáját is megfogalmazta: „Nem az ősöket kell követni, hanem azt, amit az ősök követtek.”
Hozzászólás zárolva.