Ahelyett, hogy a strandon játszana, itt fekszik lázasan
Kézmosással, és a többi gyerek utáni evés, ivás kerülésével számtalan nyári betegség megelőzhető.
A gyerekekre leselkedő leggyakoribb nyári fertőzések okozói a parainfluenza, az entero- és a poliovírusok. A télről jól ismert kórokozó, a megfázásért és a felső légutak fertőzéséért felelős rhinovírus szintén utat törhet magának nyáron a gyerek szervezetében, valamint a főként téli és kora tavaszi nyavalya-generátorként számon tartott adenovírussal is meggyűlhet a kicsik baja a meleg hónapok során.
A gyerekekre támadó leghírhedtebb nyári vírus a polio. Az 1940-es, 50-es években a szülők gyakran nem engedték ki csemetéiket a házból, hogy így védjék őket a veszélyes nyavalyával szemben. A poliovírussal fertőzött gyerekek eleinte enyhe torokfájást és lázat produkálnak, majd egy pár napon belül agyhártyagyulladás és bénulás jelentkezik. A védőoltásoknak köszönhetően a vírus végzetes következményei ma már a legtöbb országban elkerülhetők.
Az enterovírusokon belül megkülönböztetünk polio- és a nem-polio enterovírusokat. Ez utóbbi osztályba tartozik az A és a B Coxsackie-vírus, az Echo-vírus és más enterovírusok. Ezek a kórokozók általában enyhe légzőszervi betegségek, mint például a köhögés és az orrfolyás, valamint emésztőrendszeri problémák, mint a hasmenés és a hányás fellépéséért tehetők felelőssé. Szervezetbe kerülésük azonban egyes esetekben súlyosabb következményekkel is járhat: agyhártyagyulladást, encephalitis-t (az agy és a gerincvelő gyulladásos megbetegedése) és izomgyulladást is okozhatnak.
Szintén a nem-polio enterovírusok népes családjába tartozik a Coxsackie A16 és az Enterovirus 71, melyek hólyagok és fekélyek kialakulásához vezetnek a kezeken, a lábfejeken és a szájban. Amennyiben a kellemetlen tünetek csak a gyerek szájában jelennek, herpangináról van szó.
A Parainfluenza-3 vírus a nyári tüdőgyulladás, a croup (felső légúti hurut okozta fulladás), a bronchiolitis (a tüdő hörgőcskéinek gyulladása) valamint a szimpla, mezei megfázás előidézője. A croup könnyedén diagnosztizálható a jellegzetes, „ugató” köhögésről, melyet gyakran a fókák által kiadott hanghoz szoktak hasonlítani.
Az adenovírus okozta fertőzések, akárcsak a Parainfluenza-3 betegségei, gyakoribbak télen, de a kora nyári hónapokban is felüthetik a fejüket. Ez előbbiek tünetei a láz, a torokfájás és a felső légutak megbetegedései.
Hozzászólás zárolva.