Facebook hozzászólás
97

Aki szédül, vonuljon hűvös helyre!

Panaszkodunk, hogy fáj a fejünk, izzadunk, estére megdagad a lábunk, fáradtak, ingerültek vagyunk. Pedig az előrejelzés szerint még néhány napig nem várható változás időjárásunkban.

A felforrósodott levegőt viszont egyre kevésbé tűrjük. A folyadékpótlás fontosságával, a túlzott napozás ártalmaival, a megfelelő védekezéssel már többször foglalkoztunk mellékletünkben. Most a hőség egyéb káros következményeit foglaljuk össze.

Ha valaki túl sokáig tartózkodott a napon, vagy nem kellően szellőztetett és túlfűtött helyiségben, esetleg szaunában járt, számíthat a rosszullétre. Hajlamosító tényező lehet az alkohol, a kiadós étkezés, a nagy fáradtság vagy stressz. Első dolgunk legyen, hogy a beteget árnyékos, hűvös helyre vigyük, és orvosoljuk a kiszáradást kis mennyiségű víz, konyhasó és kálium adagolásával. A csecsemők és az idős emberek különösen hajlamosak az effajta rosszullétre.

Hőguta

A szervezet hőszabályozó mechanizmusának működésében bekövetkezett működési zavar, amely komoly vészhelyzetet jelenthet. Hosszan tartó, igen nagy meleg hatására kialakuló, életveszélyes állapot, amikor a beteg képtelen megfelelő mértékben verítékezni ahhoz, hogy testhőmérséklete csökkenjen.

Tünetei: gyengeség, fejfájás, migrén, kábultság, szédülés, émelygés, étvágytalanság, szemkáprázás, fülzúgás, az ájulástól az eszméletvesztésig terjedő tudatzavar.

A bőr száraz, forró és vörhenyes, a pulzus gyors. A testhőmérséklet 42 C-fokra vagy még magasabbra is felszökhet. Magas láz, izzadás, remegés, tudatzavarok, fásultság, támolygás, rohamok, görcsök, idegesség, száraz száj, rendkívüli szomjúság, gyors, de erős pulzus, légzési nehézség, ájulás, öntudatlanság teszik teljessé a képet. Ha a rosszullét fokozódik, a beteg görcsös vagy sokkos állapotba, kómába eshet, sőt a halál is bekövetkezhet.

Normális esetben rendkívüli hő hatására a szervezet izzadással hűti magát. Ha a hőszabályozó rendszer felmondja a szolgálatot, a szervezet hőmérséklete egy-tíz perc alatt 42 C-fok fölé emelkedhet. Ha az emelkedést nem sikerül rögtön csökkenteni, a szervezet sejtjei – főleg a rendkívül könnyen sebezhető agyi sejtek – a szó szoros értelmében kezdenek megfőni, és helyrehozhatatlan károkat szenvednek.

A hőguta vészhelyzet, s ilyen esetben haladéktalanul hívni kell a mentőket, s érkezésükig mindent meg kell tenni a beteg lázának csökkentéséért: vigyük hűvös, szellős helyre, ha lehet, fürdessük meg vagy locsoljuk le hideg vízzel, rendszeres időközönként mérjük meg a lázát és masszírozzuk meg a beteget, hogy fokozzuk a vérkeringést. Vegyünk le róla minél több ruhát, fejét tartsuk felemelve, és – bármilyen lehetséges módon – minél gyorsabban hűtsük le.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Hogyan növeljük kreatívan az intimitás élményét?

Az emberi kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az érzelmi kötődés és az egymásra hangolódás alapvetően fontos…

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!