Az emberre vagyok allergiás -nagyon veszélyes!
Viszketés, kiütések, rosszullét, sikítás- a komoly tünetek mögött egy mindennapi betegség áll:az ember-allergia! Súlyosan megtámadhatja egészségünket is, különböző szervi bajokat okozva.
Van valaki, aki nem mondta el magában, vagy súgva legjobb barátnőjének ezt a mondatot, amikor meglátta azt az embert, aki – finoman fogalmazva – cseppet sem szimpatikus neki? Ez az ember-allergia jelensége. Csakhogy, amíg az étel, pollen, és egyéb allergiáknál ma már pontosan meg lehet állapítani az okokat, és kezeléssel enyhíteni is lehet a tüneteket, az ember-allergia ennél sokkal bonyolultabb.
Kiváltó okai éppúgy lehetnek külső, mint belső jegyek – többnyire a kettő együtt. Az ember-allergia teljesen egyéni, szubjektív, hiszen szoros összefüggésben van saját személyiségünkkel, életszemléletünkkel, elveinkkel, értékítéletünkkel, erkölcsi normáinkkal.
Általában ha valaki első találkozáskor, beszélgetéskor nem szimpatikus, arról az esetek nagy részében később bebizonyosodok, hogy soha nem is lesz igazán az. Gesztusok, beszéd stílus, öltözködés, illatok, a szemek villanása – az első benyomások már áruló jelek. Vannak, akiket azért el tudunk viselni, szigorúan tartva a három lépés távolságot, s csak muszájból találkozva vele.
Vannak azonban, akik több szempontból – tettek, vélemény-nyilvánítás, viselkedési formák – is egyre antipatikusabbá válnak, s kialakul az ember-allergia. Láttukra jön a sóhaj: kiütést kapok tőle! És sokan valóban elkezdenek viszketni. Vagy legszívesebben sikítani szeretnének. Vagy hányinger tör rájuk, aminek semmi köze az illető ápoltságához. Vagy megfájdul a fejük, ha csak rövid időt is el kell tölteniük az illető társaságában.
Sokszor meg se tudjuk igazán fogalmazni az allergia okát, hiszen a kezdeti antipátia miatt, nem nagyon keressük az illető társaságát, nemhogy beszédbe elegyedjünk vele. A kényszerű találkozások azonban igazolják allergiánkat, s jönnek a jellegzetes tünetek.
De kialakulhat ember-allergia úgy is, hogy valakit elkezdünk jobban megismerni, s kiderül, az illető jó színész lehetne, mert megismerkedéskor másnak mutatta magát, mint amilyen valójában. Sajnos egyre gyakoribb ez a "betegség". Nyájas külső és szép szavak mögött valójában egészen más ember rejtőzik, mint aminek látszik. S ha bedőltünk neki, néha nehéz, vagy szinte képtelenség – például munkahelyen, főnök-beosztotti viszonyban – szabadulni.
Hozzászólás zárolva.