Az emlőrákról
Magyarországon évente 6-7000 új emlőrákos esetről tudunk, melyek többsége szerencsére még korai, megmenthető stádiumban van. Becslések szerint élete során nyolc nőből egynél nagy valószínűséggel kifejlődik emlőrák, ezért ez a daganat kiemelt jelentőségű. A korán – még a daganatos áttétek kialakulása előtt – felfedezett esetek életkilátásai sokkal jobbak (több mint 95%-uk a diagnózis felállításától számított ötödik évben még életben van).A korszerű műtéti eljárások, illetve a kiterjedt kezelések ellenére az emlőrákos esetek csaknem fele mégis áttétes formába megy át, akiknek az átlagos túlélése csupán két-három év.
Az 55 év alatti nők daganatos halálokai között az áttétes emlőrák ma hazánkban az első helyen található. Európában az összes daganatok okozta haláleset közel 20%-áért az emlőrák felelős. Magyarországon évente több mint 2000 nő halálát okozza az emlőrák.
Az emlőrák kialalulásának rizikófaktorai: ha a családban már előfordult emlőrák, ha az illető idősebb, ha a szervezetet korábban rákkeltő behatások érték, ha a nő gyermektelen, illetve még nem szült, vagy ha az első szülés 30 éven felüli életkorban történik, ha a normálisnál hosszabb a menstruációs életperiódus (korán kezdődő menstruációk vagy késői menopauza esetén). Egyes kutatók véleménye szerint az elhízás, a magas zsírtartalmú diéta, a túlzott alkoholfogyasztás és az ösztrogéntartalmú gyógyszerek (hormonpótló kezelés szerei, fogamzásgátló tabletták) szedése is ide sorolható.
Az emlők rendszeres és szabályszerű önvizsgálata kulcsfontosságú az emlődaganatok felismerésében. Az így észlelt csomók többsége (66%) tapintáskor fájdalmas, mégis az érintett nők kisebb hányada (11%) tapasztal csak spontán fájdalmat.
Ma Magyarországon 45 év felett 2 évente célszerű a mammográfiás szűrést igénybe venni, hiszen az időben felfedezett emlőrákok csaknem 95%-a gyógyítható!
Az emlőrák terápiája többféle kezelési mód önálló vagy kombinált alkalmazását jelenti. Ilyen kezelési módszerek a következők lehetnek: kemoterápia (gyógyszeres daganatölő kezelés), a hormonkezelés, a korszerű célzott kezelések, a radioterápia (sugárkezelés) és a műtét (a teljes emlő, vagy csak kisebb részeinek eltávolítása). Ezen terápiák a daganatos megbetegedés lehetőség szerinti gyógyítását és/vagy a daganatos áttétek kialakulásának gátlását és a tünetek megszüntetését célozzák. A terápia sikerét számos tényező befolyásolhatja, mint például: a daganat típusa, mérete és növekedésének üteme, a daganatos nyirokcsomók száma, a sejtosztódást befolyásoló génekben bekövetkezett változások kiterjedtsége; hormonreceptorok megléte vagy hiánya a daganatban, illetve az úgynevezett növekedési faktor receptorok túlzott jelenléte a daganatsejtekben (utóbbi tényezők a szövettani vizsgálatok során kerülnek meghatározásra).
Hozzászólás zárolva.