Facebook hozzászólás
312

Azonnal tépd szét a szoláriumbérleted, ha kedves az életed!

Magyarországon évente 2000 új melanomás megbetegedést diagnosztizálnak. Kevesen tudják, hogy ez a daganatos betegség az esetek többségében genetikai eredetű, és korra, nemre való tekintet nélkül bárkinél előfordulhat. Pánikra azonban nincs ok, hiszen ha időben felfedezzük, 100%-ban gyógyítható és túlélhető. Dr. Horváth Béla bőrgyógyász szakorvos, a MelanomaMobil bőrgyógyászati szűrőközpont vezetője segítségével összefoglaljuk a legalapvetőbb tudnivalókat.

Madame Pompadour, Kép: wikimedia
Az 1500-as évektől szépségtapaasszal álcázták a bőrhibákat, Kép: wikimedia

Mi az a melanoma?

A melanoma egy rosszindulattú daganatos betegség, amely a bőr pigmenttermelő sejtjeiből  alakul ki. A pigmentsejtek adják a bőrünk, hajunk, szemünk és az anyajegyeink színét. Melanoma akkor keletkezik, ha ezek a sejtek  meghibásodnak, majd korlátlanul és megállíthatatlanul osztódni kezdenek.

Hogyan lehet felismerni a melanomát?

A korai melanoma kezdetben a megtévesztésig hasonlíthat egy anyajegyre. Ami intő jel lehet: ha olyan új, anyajegy-szerű pöttyöt vagy foltot találunk magunkon, ami aszimmetrikus, aminek a körvonala nem éles, hanem szabálytalan vagy elmosódott,  továbbá, ha a színe nem egyenletes, hanem különböző színárnyalatok vannak benne. Az is gyanús, ha egy korábbi anyajegyünk alakja, színe megváltozik, a mérete megnő vagy éppen kisebb lesz, illetve, ha a pigmentfolt előemelkedik, vérzik vagy viszket. Ilyenkor azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz!

Hogy zajlik a melanoma bőrgyógyászati szűrővizsgálata?

Többféle vizsgálati módszer létezik. Az egyik legeredményesebbet több mint egy évtizede  dolgozta ki, és azóta eredményesen alkalmazza a MelanomaMobil orvoscsapata. A módszer lényege, hogy először is a teljes bőrfelszínt lefotózzuk, egy úgy nevezett „bőrtérképet” készítve, majd az anyajegyeket egyesével, kétféle kamerával is lefényképezzük: az egyik valós méretű, a másik tízszeres nagyítású képet készít.

íGY TÁVOLÍTJÁK EL!
Ha a bőrgyógyász a vizsgálatkor gyanús anyajegyet talál, akkor javasolni fogja az eltávolítását. Hogyan történik és mire készüljünk egy ilyen műtétnél?

Minden fotót eltárolunk számítógépen, ahol 30-40-szeres nagyításban két orvos is átnézi a fotókat a diagnózis felállításakor, majd a gyanúsnak vélt anyajegyek műtéti eltávolítására egy harmadik, főorvosi szakvélemény alapján teszünk javaslatot, és ha szükséges, segítünk a kimetszéses műtét megszervezésében partnerklinikákon.

Ennek a módszernek – a többivel szemben – az az előnye, hogy az évenkénti kontrollvizsgálatokkor minden egyes anyajegyet össze tudunk hasonlítani a korábbi állapotával, így a legkisebb változás (pl. 1-2 milliméteres növekedés, vagy minimális szerkezetbeli eltérés) is észrevehető, amely szabad szemmel, illetve első látásra még nem is adna okot gyanúra.

Igaz, hogy ha időben felismerik, a melanoma 100 százalékig gyógyítható?

Igen, mivel kezdeti stádiumában a daganat még csak a bőr felső rétegében, a hámban van jelen. Ekkor még egy egyszerű sebészi kimetszéssel a páciens teljesen gyógyítható. Amikor azonban a melanoma a mélybe terjed, ahol már nyirok- és vérerek is vannak, megnő az áttétek kialakulásának esélye, mivel a sejtek az erek útján távolabbi szervekbe kerülhetnek (májba, tüdőbe, agyba, csontokba, stb.), és ott megtelepedve nőni kezdenek, tönkretéve az adott szerv(ek) működését. Ezért kulcsfontosságú, hogy a melanomát minél korábban észrevegyük.

Szolárium, Kép: pixabay
Ez az, amit a szakrovos nem ajánl: pixabay

Alapvető fontosságú a rendszeres, otthoni önvizsgálat, de természetesen a diagnózis leghatékonyabb módszerét a szűrővizsgálatok jelentik. Egy laikus nem mindig tudja idejekorán felfedezni az intő jeleket, míg a bőrgyógyászati szűrésekkor felfedezett melanomákat legtöbbször már a korai stádiumban felismerhetők.

Kiket veszélyeztet a leginkább a melanoma?

A betegséget 60-70%-ban genetikai tényezők váltják ki: leggyakrabban a kék szemű, vörös vagy szőke hajú, világos bőrű és szeplős embereknél alakul ki, illetve azoknál, akiknek a családjában korábban már előfordult, továbbá azoknál, akiknek nagyon sok festékes anyajegye van. De arról sem szabad elfeledkezni, hogy olyanoknál is előfordulhat – látszólag minden ok nélkül – akik egyik rizikócsoportba sem tartoznak. Sajnos a melanoma korra, nemre való tekintet nélkül bárkinél kialakulhat. Bár statisztikailag gyakoribb a betegség az 50 évesnél idősebb korosztályban, de évről évre fiataloknál, sőt gyerekeknél is számos esetet diagnosztizálnak.

Mire kell ügyelnünk, hogy elkerüljük a betegséget?

A melanoma az egyik legjobban megelőzhető rákfajta. A megelőzés legbiztosabb módja a bőrünk rendszeres otthoni önvizsgálata és az időközönkénti bőrgyógyászati szűrés! Mivel azonban a genetikai tényezők mellett a betegség kialakulásában a túlzott napozás, illetve főleg a kisgyermekkorban elszenvedett hólyagos napégés is szerepet játszhat, ezért mindenképpen tanácsos a bőrt óvni az UV-sugarak káros hatásaitól. Ilyenkor télvíz idején például különösen ajánlott messziről elkerülni a szoláriumokat, hiszen ott könnyen elérhető és szinte korlátlan mennyiségű, bizonytalan összetételű sugárzás éri a bőrünket, ami provokálhatja a melanoma kialakulását!

Szobolits Andrea



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!