Facebook hozzászólás
92

Bevezető az enneagramba

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

Az előző epizód végén jeleztem, hogy megkezdjük az enneagrammal való ismerkedést. Írtam, hogy az ennea  görög szó, és azt jelenti: kilenc – tehát egy kilenc osztályos tipológia következik. Utaltam arra is, hogy különböző elképzelések ismertek a rendszer kialakulásáról és elterjedéséről, de a mi érdeklődésünk szempontjából ezek nem annyira lényegesek (az engem megkeresőknek szívesen adok tájékoztatást).

A bőség zavarával küszködünk már az osztályok elnevezését illetően is, mivel a különböző iskolák más és másfeléképpen értelmezik az „eredeti” jelöléseket, vagy – természetesen a legjobb szándékkal, a könnyebb megjegyzés, plasztikusabb jelölés, stb. érdekében – más név alkalmazását javasolják. Tekintve, hogy hazánkban szinte minden ismert iskola képviselőjétől jelent meg könyv, osztályonként több elnevezést is közlök, de mindig írom a számot is, ami az a bizonyos fix pont az alkalmazónak/érdeklődő olvasónak.

A kilenc osztály egy körben, az óramutató járásával megegyező irányban 3 csoportba osztható, ezek az alaptípusok. Az első csoportba a 8., a 9. és az 1. osztály, a másodikba a 2., a 3. és a 4., míg a harmadikba az 5., a 6. és 7. osztály tartozik (lásd az ábrát).

Az első csoport a fizikai testtel kapcsolatos; jellemző testrésze a has; fő funkciója az emésztés és a szexualitás; az idetartozó 8., 9. és 1. osztály tagjainak mozgásiránya mások ellen irányul; a rögeszmés kényszeresség és/vagy a düh jellemzi őket.

A második csoport az aura emocionális testével kapcsolatos; jellemző testrésze a szív; fő funkciója a  megérzés; az idetartozó 2., 3. és 4. osztály tagjainak mozgása mások felé irányul; a hisztérikusság és/vagy a képzelet jellemzi őket.

A harmadik csoport az aura spirituális testével kapcsolatos; jellemző testrésze a fej; fő funkciója a megértés; az idetartozó  5., 6. és 7. osztály tagjainak mozgása másoktól el irányul (visszahúzódó); a paranoiditás és/vagy a félelem jellemzi őket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!