Facebook hozzászólás
627

ÉRDEKESSÉGEK AZ INFLUENZÁRÓL

Délelőtt oltasd be magad influenza ellen!

Azt rebesgetik, lassan itt az idei influenzajárvány. Ezért, aki tart tőle, szaladjon a patikába, mert két hét szükséges a védelem kialakulásához. Érdekességeket mazsolázunk az influenzáról.

Délelőtt hatásosabb! Kutatások szerint az immunrendszer a nap egyes szakaszaiban más-más válaszokat adhat az őt ért „támadásokra”. Ebből következik, hogy nem mindegy, milyen időpontban juttatják be a szervezetbe oltás formájában a legyengített influenzavírust. A délelőtti órákban beadott védőoltások magasabb antitest-koncentrációhoz, jóval hatásosabb védelemhez vezetnek, mint a délutáni órákban beadottak.

Oltás, Kép: Depositphotos.com
Kép: Depositphotos.com

A koleszterincsökkentők befolyásolják az oltás hatékonyságát! A korábbi influenzás időszakokban végzett vizsgálatok azt is bebizonyították, hogy a vakcina hatékonysága kisebb a koleszterincsökkentő tablettát szedő pácienseknél. A sztatint tartalmazó gyógyszerek azon hatóanyagok közé tartoznak, amik a „fő” terápiás hatásukon túl a különféle fertőzéses megbetegedések lefolyására hatással lehetnek, és a védőoltásokat követő immunválaszt is befolyásolhatják.

Túlsúlyosoknak kevésbé hatásos! A 2009-es H1N1 pandémia során figyeltek fel arra, hogy a H1N1-vírus a túlsúlyos betegeknél különösen gyakran okozott súlyos lefolyású megbetegedést. Az epidemiológusoknak feltűnt az is, hogy épp az elhízottak esetében volt csökkent mértékű az influenza elleni oltás általi védelem. Mindez nem csupán a plusz kilókkal járó nagyobb megoszlási térfogatra vezethető vissza. Valószínűsíthető, hogy a háttérben az elhízásnak az immunrendszert – eddig nem ismert, kedvezőtlen módon – befolyásoló szerepe húzódik meg. Még egy érv tehát, ami miatt érdemes lefogyni!

Évtizedekig hatásos oltás? A Pennsylvaniai Egyetem kutatói tavaly bejelentették, hogy rövidesen megkezdik az influenzaellenes oltás emberi tesztelését, mely az eddigieknél jóval hatásosabb, plusz egyszerre több influenza vírusváltozat ellen is védhet. Így nem kell majd évente új oltást kapnunk, mert hatása akár évtizedekig is megmaradhat, ha az embereken végzett kísérletek is pozitívak lesznek.

Beteg gyerekek apukával, Kép: Depositphotos.com
Kép: Depositphotos.com

Az oltások nem jelentenek 100 százalékos védelmet. 2015-ben 20 százalékos, 2017-ben 36 százalékos volt a hatékonysága. Ennek ellenére a veszélyeztetett csoportoknak mégis érdemes beadatni, mert enyhébb lefolyással számolhatnak.

A világon mindenhol egyforma vakcina található az oltásokban. A gyártók egy bizonyos oltótörzset kapnak a WHO laboratóriumából, és azt használják fel. Tehát bármilyen cég is gyártja a vakcinát, a világ minden táján ugyanaz a hatóanyag benne.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!