Lengyel régészek úgy vélik, egy lengyelországi templom tavalyi ásatásain nagy valószínűséggel a modern csillagászat atyjának, a 70 évesen elhunyt Nikolaus Kopernikusznak (1473-1543) koponyáját és csontjait találták meg. Az ásatást végző csapat a maradványokat Varsóba küldte, ahol törvényszéki orvosok vették szemügyre, majd szakértők rekonstruálták a koponya alapján az elhunyt arcát. A maradványok alapján elkészült arcrekonstrukció fontos lépés volt a test azonosításában, a csapat azonban elismeri, hogy nem nagyon van mihez hozzávetni az elkészült arcképet. Kopernikusz 1543-ban bekövetkezett halálakor nem számított hírességnek, ezért igen kevés festmény készült róla. A kutató csoport a végleges eredményt a DNS-vizsgálatoktól várja, melyek alapján végleg eldőlhet, vajon Kopernikusz maradványai találták-e meg.
A hírhedt Hasfelmetsző Jack 1888 augusztusa és novembere között követett el egy rendkívül véres gyilkosságsorozatot. Legalább öt prostituáltat ölt meg brutális kegyetlenséggel London Whitechapel negyedében, mindegyiküket eltorzította, többükből számos belső szervüket is kivágta. A Hasfelmetsző Jack név a rendőrségnek és a sajtónak küldött gunyoros levelekben tűnt fel, melyekben az írójuk magára vállalta a gyilkosságokat. Tevékenysége pont olyan gyorsan maradt abba, ahogy elkezdődött, mégis a történelem egyik legnagyobb bűnügyi rejtélyeként maradt fenn. Ian Findlay, az ausztrál Griffith Egyetem kutatója, most egy új módszert dolgozott ki a Hasfelmetsző azonosítására. Findlay először egy hajcsomón teszteli technikáját, ami az akták szerint Catherine Eddowestól, a Hasfelmetsző egyik áldozatától származik. Leszármazottjaival való összehasonlítás meg fogja állapítani, valóban igazi-e a haj. Ezután azt a nyálat fogja megvizsgálni, ami elvileg a sorozatgyilkostól származik – amennyiben ő nyalta rá a borítékra a bélyeget, melyben leveleit a rendőrségnek elküldte. A DNS-vizsgálat révén tehát, több mint 118 évvel a véres tragédiasorozat után végre fény derülhet a gyilkos személyére.
A DNS, mint egyértelmű bizonyíték
Miután húsz évet töltött börtönben, Oklahoma államban szabadlábra helyeztek egy gyilkosság vádjával elítélt férfit, mert kétségek merültek fel bűnösségét illetően. A 39 éves Albert Wesley Brown egy géntechnikai vizsgálatnak köszönheti szabadulását, amely húsz évvel ezelőtt még nem volt elvégezhető. A DNS-vizsgálat kiderítette ugyanis, hogy a meggyilkolt férfi szájának betömésére használt rongyra tapadt hajszál nem Browntól származott, továbbá az áldozat által vezetett autóban talált hajszálak sem az ő hajából valók. A per eredeti tárgyalása során mindkét tárgyi bizonyítékot Brown ellen használták fel és ez vezetett a férfi elítéléséhez. Akkor még nem gondolta, hogy 20 évvel később éppen ennek a két bizonyítéknak köszönheti majd szabadulását.
Hozzászólás zárolva.