Egy rossz mozdulat, és mozdulni sem bírsz
Itt a jó idő, irány a kert! Jöhet a kapálás, virágültetés, fűvetés, trágyázás. Igazán kellemes időtöltés, sokan mégis megszenvedik, hiszen elég egy rossz mozdulat, és moccanni sem tudunk. Ráadásul a rossz mozdulat és aztán a mozdulatképtelenség nem csak a kertben fenyegethet.
Sokszor hallani, hogy valakinek becsípődött valahol egy idege, ami nem is csoda, hiszen gyakran nem is kell nagyobb fizikai megerőltetés ehhez. Megtörténhet, ha az ember rosszul fordul meg az ágyában, vagy csak egyszerűen megpróbál felegyenesedni. Ilyenkor hirtelen, éles fájdalom jelzi a problémát, és nem ritka, hogy az illető mozgásképtelen lesz.
Hogy pontosan mi is játszódik le ilyenkor? A gerincvelőből kilépő oldalirányú idegek nyomás alá kerülnek, degeneratív elváltozások, illetve a porckorong elmozdulása következtében. A fájdalom akár hosszú hetekig is elhúzódhat, és kezelés nélkül csak ritkán múlik el magától. A tüneti terápia – például fájdalomcsillapítók – csak ideig-óráig hoznak enyhülést, a kiváltó okot azonban nem szüntetik meg, így végleges javulást nem eredményeznek.
Akut mozgáskorlátozottságot okozó idegbecsípődéses állapot leggyakrabban lumbágó formájában jelenik meg, de a nyaki és háti gerinc mentén is előfordulhat. Ilyenkor az érintett gerinc melletti izmok fájdalmas görcsös állapota áll fenn, sokszor végtagba vagy bordákba kisugárzó fájdalommal.
Az esetek nagy részében orvosi segítség és aktív fájdalomcsillapítás szükséges a teljes gyógyuláshoz, így érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, hogy elkerülhető legyen a hosszú időn át tartó szenvedés. „Az aktív fájdalomcsillapításnak köszönhetően a kerti munka tovább folytatható, a mindennapi mozgás gyorsan visszanyerhető” – mondja dr. Váradi Éva főorvos, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája.
Az aktív fájdalomcsillapítás lényege az ok, a fájdalom kiindulópontjának kezelése. A célzott és erőteljes kezelés hatására a fájdalom gyorsan és jelentősen csökken, a mozgáskészség helyreáll anélkül, hogy az egész szervezetet terhelnénk feleslegesen.
Az aktív fájdalomcsillapítás első lépése a fájdalom kiindulópontjának azonosítása, idegbecsípődés esetében azon pont megtalálása, ahol a fájdalmas ideg a gerincből kilép. A fájdalom eredetének azonosítását követően a kezelés személyre szabottan leggyakrabban injekcióval történik – érzéstelenítő, gyulladáscsökkentő vagy éppen homeopátiás készítmény beadásával. Speciális esetekben az akupunktúrás kezelés is szóba jöhet. A tartós eredmény érdekében a kezelést párszor ismételni szükséges.
Hozzászólás zárolva.