Facebook hozzászólás
231

Egyre több a fiatal cukorbeteg – ezt tedd a megelőzésért!

Jelenlegi tudásunk alapján az 1. típusú diabétesz nem előzhető meg, a 2. típusú viszont, amely szinte egyértelműen életmódunk következménye, igen. A szövődmények kialakulása azonban mindkét esetben gátolható, lassítható a megfelelő életmód betartásával.

A cukorbetegség egyre több embert érint, hátterében pedig különböző okok állhatnak. Míg az 1. típusú, könnyebben kimutatható diabétesz a szervezet rosszul működő védekező rendszerének következtében alakul ki, addig a 2. típusú cukorbetegség kialakulása szinte egyértelműen életmódunk következménye.

Megfelelő életmóddal megelőzhető a betegség –   Kép: sxc

„Az 1-es típusú cukorbetegség a hasnyálmirigy elpusztult inzulintermelő sejtjei miatt fellépő inzulinhiány következtében alakul ki. Jelentkezése fiatalkorban – 14 éves korig –  a legelterjedtebb, de sajnos, a legnagyobb mértékben 0–4 éves kori között nőtt a gyakorisága. Jellemző eredetei lehetnek bizonyos vírusok – például mumpsz –, vagy olyan fertőzés, autoimmun folyamat, ami megtámadja és elpusztítja az inzulintermelő sejteket, ezért itt a felfedezéstől kezdve inzulint kell adagolni. A klasszikus tünetek jelentkezése esetén kell gondolni rá!” – mondta el dr. Révész Edit, a Power Plate orvos szakértője, és hozzátette, hogy a 2-es típusú diabétesz régen inkább az idősebbek körében, 40 év felett volt jellemzőbb, napjainkban azonban számos fiatal is szenved tőle a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás következményeképpen Fontos, hogy legalább évente vegyünk részt rutinvizsgálaton, hiszen Magyarország lakosságának nagy részében a diabétesz rejtett betegségként van jelen: minden diagnosztizált betegre jut még egy nem diagnosztizált.

Az 1-es típusú cukorbetegség jelei gyorsan lépnek fel, és olyan jellegzetes tünetek mellett, mint a gyakori vizelési inger, fokozott szomjúság, fáradékonyság, kimerültségérzet, valamint a folyamatos éhségérzet mellett megjelenő testsúlycsökkenés. A 2-es típusú cukorbetegség lehetősége azonban gyakran csak a szövődmények miatt felkeresett szakorvosnak jut eszébe. Megmutatkozhat szőrtüszőkben kialakuló bőrfertőzésekben, a hónalj, az emlő alatti rész, valamint az intim területek gombásodásában, érszűkületes vagy neuropátiás panaszokban, de akár éveken keresztül is fennállhat anélkül, hogy diagnosztizálnánk!

Mit kell tudni a cukorbetegségről?
Napjainkban egyre gyakoribb az inzulinrezisztencia, amit a cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. Miután az 1-es és 2-es típusú diabétesz is lassan mindennapi problémává válik, elmagyarázzuk az egyes betegségek közti hasonlóságokat, különbségeket és ok-okozati összefüggéseket.

Minél aktívabb, sportosabb életet élünk, annál kisebb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Az 1-es típusú, régebbi nevén gyermekkori cukorbetegség esetében a betegnek rendszeresen inzulint kell kapnia, melynek adagolása függ az egyén életmódjától, betegségének súlyosságától. A 2-es típus több módon  kezelhető, a legtöbb esetben elegendőnek mutatkozik a diéta és/vagy a szájon át szedhető gyógyszerek alkalmazása, valamint az életmódváltás.

Rendszeres testmozgással, megfelelő, vitaminokban és tápanyagokban gazdag étkezéssel és káros szenvedélyektől mentes, egészséges életmóddal a cukorbetegség mindkét formájában jelentős javulás érhető el, és a szövődmények megelőzhetők!” – állítja dr. Révész Edit, aki nem győzi hangsúlyozni, hogy aktív életmóddal csökkenthető a cukorbetegség kockázata. „A cukorbetegség kockázatát a Power Plate edzés is csökkentheti. 2010-ben az Európai Elhízás Folyóirat arról számolt be, hogy a teljes test vibrációs tréning segíthet a hasi viscerális zsír csökkentésében, ami gyakran a cukorbetegség korai indikátora!” – tette hozzá a szakértő orvos.

A tájékozottság segíti a gyógyulást!
Magyarországon a nem baleset okán végzett lábamputációk mintegy 70 százaléka(!) cukorbetegség eredetű: egyik szövődménye, a lábszárfekély okozta sebek elhanyagolásának, a probléma elbagatellizálásának következménye.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!