Ez a szűrés nagyon fontos – hát még, ha cukorbeteg is vagy!
A cukorbetegség számtalan szövődménnyel jár mindamellett, hogy önmagában is veszélyes és gondos kezelést igénylő betegség. Az érszűkület is fokozottabban érinti a diabéteszeseket, ezért lenne fontos az időbeni szűrés, amellyel akár a műtét is elkerülhető lenne. Erre hívja fel a figyelmet szakértőnk.
Cukorbetegség esetén a lábon jelentkező érszűkület igen gyakori szövődmény, mivel a nagy- és a kiserek egyaránt károsodnak a nem megfelelő inzulin- és vércukorszint miatt – magyarázza dr. Kósa Éva,a Trombózisközpont angiológus főorvosa. Inzulin hiányában ugyanis a sejtek nem tudják a cukrot hasznosítani, a vércukor szintje megemelkedik, az általa kifejtett oxidatív károsodás hatására sérül az érfal, tágulékonysága csökken.
A gond főleg kezeletlen vagy rosszul kezelt esetekben jelentkezik. Sajnos, a diabéteszesek nagy részét veszélyeztetik az érproblémák, azonban, ha rendszeresen részt vesznek a szűrővizsgálatokon, illetve, ha már az első panaszok megjelenésekor szakemberhez fordulnak, sikeresen kezelhető az érszűkület, akár műtét nélkül is. Bár cukorbetegség esetén gyakran az alsó végtagon alakul ki érszűkület, azonban érdemes tudni, hogy a test bármely részén felléphet a probléma. Így kezeletlen esetekben könnyen vezethet szívinfarktushoz, illetve stroke-hoz is, sőt, kutatások szerint az ezek miatt bekövetkezett halálesetek kétharmadáért–háromnegyedéért cukorbetegség miatti érrendszeri probléma volt a felelős. Az érszűkületszűrés bizony életet is menthet!
Az érszűkület kezdetben tünetmentes lehet, később azonban zsibbadás, fájdalom, hideg végtagok, esetleg üszkösödés hívja fel a figyelmet a problémára, így ez esetben mindenképp szakorvosi vizsgálat szükséges.
A baj azonban az, hogy diabétesz esetén könnyen előfordulhat a végtagokban olyan idegkárosodás, ami szinte érzéketlenné teszi az adott testrészt, így a beteg nem biztos, hogy felfigyel ezekre a tünetekre. Ezért is fontos a rendszeres, lehetőleg félévenkénti szűrővizsgálat – tanácsolja dr. Kósa Éva. Attól függően, hogy a test mely részén alakult ki érszűkület, a következő tünetek hívhatják fel a figyelmet a betegségre:
● szédülés,
● szem- és fejfájás,
● látási zavar, homályos látás,
● mellkasi fájdalom,
● szívritmuszavar,
● fülzúgás.
Diabéteszeseknél az alapbetegség szakszerű kezelésén kívül nagyon fontos a rendszeres angiológiai szűrővizsgálat (arteriográfia, UH, EKG) és kontroll, mivel esetükben lényegesen gyorsabban történik az állapot romlása, ami akár végtagamputációhoz is vezethet. Amennyiben érszűkület áll fenn, úgy az állapot pontos meghatározásával személyre szabott kezelés szükséges, amely orvosi javallatra történhet gyógyszeres, Bemer-, illetve infúziós terápiával, valamint életmódorvoslással. (Forrás: Trombózisközpont)
Hozzászólás zárolva.