Facebook hozzászólás
833

Ezeket lehet nassolni, ha cukorbeteg- vagy IR-diétát követsz

Sokan úgy gondolják, amint meghallják, hogy cukorbetegségben vagy inzulinrezisztenciában szenvednek, hogy örökre búcsút inthetnek a nassolásnak. De valóban így van ez? Most itt a válasz!

Lassan emelik meg a vércukorszintet – Kép: Wikimedia

A hagyományos, agyoncukrozott és fehér liszttel készült nassolnivalókról mindenképpen érdemes lemondani! Ennek oka, hogy mindkét alapanyag a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjába tartozik, tehát fogyasztásuk kezdetben hirtelen megemeli a vércukorszintet, 1-2 óra elteltével viszont már túl alacsony lehet a vércukorszint értéke. Ezért tör rá ilyenkor az emberre kisebb-nagyobb falásroham, ugyanis a szervezet éhezni kezd, ráadásul ha ez sokszor megismétlődik, a hasnyálmirigy kifárad, és inzulinrezisztenciát, később pedig cukorbetegséget eredményezve.

Tehát többségében olyan ételeket érdemes fogyasztanunk, amelyek lassan emelik meg a vércukorszintet, ugyanis ekkor kevesebb inzulint kell termelnie a hasnyálmirigynek ahhoz, hogy a glükóz a sejtekbe jusson.

Nem muszáj lemondania teljes egészében a nassolásról! Ha odafigyelünk arra, mit, mennyit és mikor eszünk, akkor belefér az IR/cukorbeteg-diétába is a nassolás. S hogy mikre figyeljünk? Fontos, hogy a cukrot valamivel pótoljuk. E célra ma már számos termék létezik, amelyek egyáltalán nem, vagy csak kis mennyiségű energiát és szénhidrátot tartalmaznak. Így választhatunk természetes cukorpótlók – mint például a xilit, az eritrit vagy a stevia–, vagy olcsóbb árfekvésű mesterséges édesítőszereket is.

Az édes és sós sütemények elkészítésénél a legegyszerűbb, ha sima fehér liszt helyett teljes kiőrlésű lisztet, zabpehelylisztet vagy akár a különlegesebb kókusz-, illetve gesztenyelisztet választjuk, amelyek magasabb rosttartalmuknak köszönhetően lassabban emelik meg a vércukorszintet.

Élelmi rostokkal is harcolhatunk a gyerekek diapétesze ellen
November 14-én tartják a Diabétesz Világnapját. Sokan élnek ezzel a betegséggel, és sokan érintetté válhatnak, ha helytelen életmódot követnek – még akkor is, nem is öröklik az inzulintermelés hiányával járó és komoly odafigyelést igénylő kórt.

Kisétkezésekre bátran együnk gyümölcsöket – kivéve aszalt gyümölcsöket, banánt, szőlőt –, de készíthetünk házilag is gyümölcsjoghurtot, túrókrémet, ha a natúr tejtermékekhez cukormentes lekvárt, vagy pépesített gyümölcsöt, zöldséget keverünk – tanácsolja Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa. A boltokban is kaphatók diabetikus édességek is, de jól válasszuk meg, mit vásárolunk, ugyanis találni köztük fruktózzal – azaz gyümölcscukorral – édesítetteket is. Ezeket érdemes elkerülni, mert nagy hibájuk, hogy jelentős részük fehér liszt alapú. Helyettük keressen inkább a legnagyobb részben teljes kiőrlésű lisztből, cukorpótlókkal készült édességeket!

Sokan szeretik a tortillachipseket különböző ízesítésű mártogatós szószokkal. Érdemes ezek egészséges változatát elkészíteni. Vegyünk nyers zöldségeket – például répát, zellerszárat –, és csináljunk hozzá az ízlésünkhöz közelálló szószt, például fokhagymás-joghurtos mártást, avokádókrémet, esetleg hummuszt. – ugyanolyan gyorsan rá lehet szokni ezekre is, mint a tortillachipsekre! (Forrás: Budai Endokrinközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!