Fáj, de nagyobb lesz a szexuális libidó
„Ne most, fáj a fejem!”. Sokan hallottuk már ezt a közismert kifogást a szexuális aktus elkerülésére. A valóságban azonban úgy tűnik, hogy akik migrénes eredetű fejfájásban szenvednek, nagyobb szexuális libidóval rendelkeznek.
A migrén sokkal erősebb, mint egy fejfájás. Ha valaki már átélt igazi migrénes rohamot, az tökéletesen tisztában van a különbséggel. Sajnos a kutatók még nem tudják, pontosan mi váltja ki a migrénes rohamokat. Általában ebben a betegségben szenvedő emberek erei túlérzékenyen reagálnak bizonyos kiváltó tényezőkre. A migrénes rohamoknak számtalan különböző "kiváltója" lehet, és ha ezeket felismerjük és elkerüljük, a fejfájás gyakorisága drámai módon csökken. A leggyakoribb kiváltó tényezők a stressz, erős illatok, menstruációs időszakok és időjárási frontok. Bizonyos ételek és italok is provokálhatnak migrént: csokoládé, joghurt, tartósított hús, néhány gyümölcs, alkohol, érett sajt, vörösbor.
A migrén leggyakoribb tünetei:
- a fájdalom a tarkóról a fej hátsó részére húzódik,
- a fájdalom féloldali, a szem, illetve a halánték régiójába lövellő,
- a csaknem elviselhetetlen fájdalom néhány órától napokig tart,
- rosszulléttel és/vagy hányással jár együtt,
- egyensúlyzavarok, valamint
- fényérzékenység és látászavarok lépnek fel.
Rendkívül érdekes, hogy a migrén nőknél jóval gyakoribb, mint férfiaknál. Már gyermekkorban elkezdődhet. Leggyakrabban a 10. és 20. életév között lép fel, de néha később is. Az 50. életév feletti kitörés azonban igen ritka.
A fejfájás világszerte a leggyakoribb oka az orvoshoz fordulásnak. A migrénes fejfájás külön kategóriát képez a csoportban, hiszen eredetét és tünetei súlyosságát tekintve is eltér a hagyományos fejfájásoktól. A migrénes betegekben alacsony lehet az agy egyik ingerület-átvivő anyagának, a szerotonin szintje. A legújabb kutatások szerint pedig, a migrénes betegek szerotonin-szintje alacsony, és ennek következtében a szexuális étvágyuk magasabb, mint az átlagembereké.
Hozzászólás zárolva.