Felháborító! Szexuális eszköznek használják a nőket
Amerikai szakértők azt elemezték, hogy miként festik le a fiatal nőket a médiában. Az Amerikai Lélektani Egyesület (APA) által készített tanulmány szerint a reklámokban és a médiában szexuális szimbólumként megjelenő nőideál elterjedése káros hatással van a fiatal lányok önképére és egészséges fejlődésére.
A tanulmány szerint a média által lefestett nőket tulajdonképpen szexuális eszközként ábrázolják. A magazinokban, TV-ben, videojátékokban és zenei klipekben található bombanők látványa negatív hatásokkal járhat, a saját testükkel való elégedetlenséghez, sőt akár depresszióhoz és étkezési rendellenességekhez is vezethet a fiatal lányok körében. A jelenség az egészséges szexuális életet is negatív irányba befolyásolhatja.
A fiatal lányok szexuális fejlődése miatt érzett aggodalom sarkallta a kutatócsoportot arra, hogy elemezzék a televízió, klipek, zeneszám szövegek, magazinok, filmek, videojátékok és az internet tartalmát és hatásait. A kifejezetten fiatal lányoknak szóló hirdetéseket szintén vizsgálták.
A kutatócsoport a szexualizáció fogalmát úgy definiálta, mint egy jelenséget, amely akkor jelentkezik, mikor egy ember értékeit csak a szexuális varázsán vagy viselkedésén keresztül lehet megállapítani más jellemzői félreállításával. Ilyenkor tulajdonképpen a személyt szexuálisan tárgynak kezelik. Példa lehet a szexuális eszközzé avanzsált popsztárok serege, a kislányoknak készített erotikus harisnyatartóba bújtatott babák, a hét- tízéves korosztálynak készült szíjak és egyéb ruházat valamint a kislányruhákba bújtatott felnőtt modellek.
Dr. Eileen Zurbriggen szerint a médiában szereplő lányok szexualizációjának következményei nagyon is valóságosak. Dr. Zurbriggen, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem pszichológia részlegének egyetemi docense elmondta, hogy bőséges bizonyíték áll rendelkezésre, hogy bebizonyítsuk az egyre nagyobb területen jelentkező szexualizáció negatív következményeit.
A kutatás kimutatja, hogy a jelenség negatívan befolyásolja a nők kognitív és érzelmi fejlődését és aláássa a nők önbizalmát és saját testének elfogadását, ezzel önbizalomhiányhoz, szégyenérzethez és idegességhez vezetve.
A jelenség három nőknél gyakran diagnosztizált mentális egészségügyi problémához vezethet: étkezési rendellenesség, alacsony önbecsülés és a depresszió, ezen kívül befolyásolja a lányok egészséges szexuális fejlődését. ‘A képernyőn látható képzetek helyett olyan példákat kellene felállítani, amelyek megerősítik a lányok személyiségét’ -mondta Zurbriggen.
A kutatócsoport azt állítja, hogy a kormány segíthetne a médiában megjelenő szexualizált képzetek számának csökkentésében. Jelenleg a szülők, tanárok és egészségügyi szakemberek felelőssége, hogy tájékoztassák a lányokat a lehetséges káros hatásokról. A szakemberek szerint az iskolákban a diákoknak médiatudományt kellene tanulniuk és felvilágosító kampány keretében ismertetni kell velük a nőket szexuális objektumnak tekintő ábrázolások negatív hatásait.
Hozzászólás zárolva.