Facebook hozzászólás
170

Fiatalokat is fenyeget trombózis

Sokan azt hiszik, hogy a trombózis kizárólag a felnőtteket veszélyezteti, pedig kutatások szerint egyre több gyereket is érint. Bár a tünetek azonosak az összes korosztály esetében, ennek ellenére, ha egy gyerek erős lábfájdalomra panaszkodik, kevesen gondolnak arra, hogy akár ez is állhat a háttérben.

Ügyeljünk a tünetekre!

Egyre több gyereknél/idősebb tinédzsernél alakul ki trombózis, főleg a 16–21 éves korosztály esetében, állapították meg kutatók egy friss tanulmányban. Dr. Elliott Haut, a Johns Hopkins Egyetem munkatársa elmondása szerint fontos, hogy ez mindenki számára ismert tényt legyen, mivel a fiatalabbak esetében a megelőzést nem végzik el rutinszerűen. A vizsgálatban 4000, 21 év alatti beteget figyeltek, és 0,4 százalékuknál diagnosztizáltak traumás sérülés utáni trombózist.  Az is kiderült, hogy esetükben a legveszélyesebb időszak a 16 és 21 év közötti életkor, ugyanis ekkor 4-szer nagyobb valószínűséggel alakult ki trombózis, mint a 12 éven aluliaknál (a 13–15 évesek pedig 2-szer nagyobb eséllyel).

Azt is megfigyelték, hogy az életkoron kívül olyan tényezők is szerepet játszanak a trombózis kialakulásában, mint az elhízás, az intubálás, a vérátömlesztés, a sérülés súlyossága, mozgáskorlátozottság, a beavatkozás mértéke, illetve az, hogy az illető mennyi időt kényszerül kórházban tölteni. Ugyanis a trauma után a végtagot begipszelik, kötéseket tesznek fel rá, így a beteg nem tudja jól mozgatni, ami miatt a vénás keringés lelassul.

A szakértők szerint bár igaz, hogy a gyerekek esetében a trombózis kialakulásának esélye lényegesen kisebb, mint a felnőtteknél, azonban az elmúlt időszakban 70 %-kal nőtt náluk az előfordulása. Ráadásul esetükben 9%-os az emiatti halálozási arány, 16–20%-os a tüdőembólia esélye, valamint 20 %-os a poszttrombotikus szindróma.

A hideg és a magas vérnyomás
Most már tartósabban beköszöntöttek a mínuszok, ami nemcsak a hangulatunkra, hanem a közérzetünkre is nagy hatással van. Sajnos, a hipertóniások még jobban megszenvedhetik ezt az időszakot, hiszen a hideg felerősítheti a vérnyomásproblémákat, így gyakrabban tapasztalhatnak szédülést, ami vérnyomás-ingadozásra utalhat.

„A gyermekkori trombózisok számának növekedése ugyanazokkal az okokkal magyarázható, amikkel a gyermekkori hipertónia: elsősorban túlsúlyosság, mozgáshiány, túltáplálás. Persze a genetikai vizsgálatok által több információhoz lehet jutni, viszont sajnos sok esetben előfordul, hogy bár a szülőknél kimutattak egy genetikai defektust, a felnőttek nem gondolnak arra, hogy gyermekük örökölheti ezt. És amikor kialakul a trombózis, akkor nagy a tragédia. Vannak veleszületett hiányai az alvadási rendszer gátlóanyagainak, amik már újszülött korban tragédiához vezetnek (pl. purpura fulminans), de sajnos később is kialakulhat nagyon súlyos elzáródás. Ezért fontos, hogy ha a szülőknél már bizonyított a genetikai defektus, akkor a gyermek vizsgálata is történjen meg. Enyhe esetekben erre elég sort keríteni 16 éves kor körül, de az un. homozigóta szülők gyermekeinél már sokkal korábban el kell végezni a vizsgálatokat” – javasolja professzor Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!