Ha vérzik és fáj, azonnal menj orvoshoz!
Az aranyér egy olyan probléma, amiről az emberek nem szívesen beszélnek még szűkebb környezetükben sem. És orvoshoz is már csak akkor mennek, amikor igazán baj van.
A végbéllel kapcsolatos problémákat az emberek többsége ugyanolyan szemérmességgel kezeli, mint az intim testrészeket érintő bajokat.
A végbél egyik legfőbb – (és orvosilag talán legegyszerűbben kezelhető!) – problémája az aranyér, sokakat érintő betegség.
Az aranyeres csomók tulajdonképpen a végbél és a végbélnyílás falában található vénatágulatok. Azokat az aranyereket, amelyek a végbélnyíláson belül maradnak belső, az azon kívülre kerülőket pedig külső aranyereknek nevezik.
Jó tudni, hogy a betegségre való hajlam örökölhető. Előfordulása éppoly gyakori férfiaknál, mint nőknél.
A tünetek – fájdalom a végbélnél székletürítéskor, tapintható kisebb-nagyobb dudor – gyakran fiatal korban jelentkeznek először.
Kialakulhatnak az idült székrekedés közben ismétlődő erőlködéstől, megjelenését elősegítheti az ülő életmód és bizonyos májbetegségekben is gyakrabban fordul elő. Előrehaladott terhesség alatt, szülések után is megszokott jelenség. A szülés után azonban az esetek egy részében a vénatágulatok megszűnhetnek.
Az állapot – különösen az enyhe fokú belső aranyeres csomó – gyakran igen sokáig nem okoz tüneteket.
Ráadásul akinél fiatalon jelentkeznek az első tünetek, és a továbbiakban gondosan odafigyel a betegség erősödését kiváltó okok elkerülésére – akár évtizedekig is tünetmentes lehet.
Székletlágyítók enyhíthetnek a székrekedésen, és ugyanilyen jó hatású a rostdús ételek, zöldségek, gyümölcsök, müzli- és korpafélék fogyasztása is, ami rendszeressé teszi a bélműködést. Vigyázni kell a túlsúly elkerülésére, és az ülő foglalkozásúaknak rendszeresen kell mozogni, sportolni.
Akinek már voltak aranyeres tünetei, az ügyeljen arra, hogy mindig puha széken üljön, vagy a kemény székre tegyen szivacspárnát. Ez ugyanis arra ösztönzi a végbél záróizmait, hogy összehúzódjanak, s ez segíti a vénatágulat visszahúzódását.
Az aranyér olykor begyulladhat, megduzzadhat, a benne lévő vér megalvad, és a csomó fájdalmassá válik, érzékeny, tömött dudort tapintható a végbélnyíláson kívül. A fájdalom székeléskor fokozódik, de azt követően sem szűnik meg teljesen, kellemetlen feszítő, olykor szúró fájdalom marad vissza, és az ülés is gondot okozhat.
Hozzászólás zárolva.