Facebook hozzászólás
550

Hetedikes a lányod? Akkor ezt tudnod kell!

Idén október 25-éig igényelhetik az ingyenes oltást a hetedikes lányok szülei. Négy éve sikeres a hazai méhnyakrák-megelőző program. 2014 óta több mint 100 ezer 12 éves lány kapta meg a méhnyakrák elleni védőoltást a Nemzeti Védőoltási Programban; idén újabb 40 ezer lány szerezhet védettséget a súlyos betegség ellen.

A világon minden 2. percben meghal egy nő méhnyakrákban. Magyarországon évente 10.000 rákmegelőző műtétet végeznek el és legalább 400 nő veszti életét a betegségben. A méhnyakrák elleni oltóprogram rendkívül sikeres: az elmúlt években a szülők mintegy 80%-a igényelte a magas fokú védelmet adó vakcinát.

Védőoltásra várva, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag

Ebben az évben október 25-éig igényelhetik a szülők az államilag támogatott, térítésmentes iskolai védőoltást az egyetlen vakcinával megelőzhető daganatos betegség, a méhnyakrák ellen. A 2014-ben indult oltóprogram rendkívül népszerű. A kétadagos oltóanyag azoknak ingyenes, akik betöltötték a 12. életévüket, és szeptemberben kezdték meg az általános iskola 7. osztályát. Klinikai vizsgálati adatok szerint a Nemzeti Védőoltási Programban szereplő vakcina 93% feletti összhatékonyságú védelmet nyújt a vírussal még nem fertőzött lányoknak, a méhnyakrákot kiváltó 14 HPV-törzs okozta súlyos megbetegedés ellen. Az oltóanyag biztonságossági és hatékonysági eredményei pedig a WHO legfrissebb jelentése szerint is kiválóak.

A védettség kialakulásához ebben az életkorban két oltás szükséges – 6 hónap különbséggel. A vakcina első adagját 2017 őszén a felkarba adja majd be az iskolaorvos, a második oltást pedig 2018 tavaszán kapják meg a lányok.

Az oltási program 2014-es elindítása óta az érintettek mintegy 80%-a, azaz több mint 100 ezer iskoláslány szülei döntöttek úgy, hogy kérik a védőoltást és megvédik gyermeküket az oltással megelőzhető súlyos daganatos betegségtől. Ennek nyomán az iskolaorvosok összesen mintegy 250 ezer térítésmentes méhnyakrák-megelőző vakcinát adtak be az elmúlt három tanévben.

Az EMMI szakértői szerint a 2014–15-ben beadott 70 ezer oltással körülbelül 225-300 lány jövőbeli méhnyakrákos megbetegedését sikerült megelőzni. Ez annak fényében is igen magas szám, hogy 2008 és 2014 között Magyarországon évente átlagosan 408 nő halt meg ebben a daganatos betegségben.

A Nemzeti Védőoltási Rendbe 2014-ben beemelt, egyébként a világ 135 országában törzskönyvezett méhnyakrák-elleni vakcina 93% feletti összhatékonyságú védelmet nyújt a vírussal még nem fertőzött lányoknak, a méhnyakrákot kiváltó 14 HPV-törzs okozta súlyos megbetegedés ellen, függetlenül attól, hogy melyik törzs áll a fertőzés hátterében.

Anyám csak terel, ha szexről van szó…
16 éves kor felett a kamaszok fele már aktív szexuális életet él, miközben kevesen ismerik a nemi úton terjedő betegségeket és a rendelkezésre álló megelőzési módokról sem tudnak. A legtöbb családban a szex szó még mindig tabunak számít. De akkor ki világosítja fel a gyerekeket?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2017 májusában kiadott, legfrissebb jelentése is megállapítja, hogy a méhnyakrák ellen nálunk is évek óta alkalmazott védőoltás biztonságossági, hatékonysági és hatásossági eredményei kiválóak. Az immunizálás tapasztalatai olyan kedvezőek, hogy már 71 ország vette fel a HPV-elleni vakcinát a védőoltási rendjébe a lányok számára, 11 ország pedig a fiúkra is kiterjesztette a programot.

– A védekezésben kulcsszerepe van az oltás időzítésének – hívta fel a figyelmet dr. Janitsáry Anna infektológus szakorvos, a GSK orvosszakértője. A védekezés akkor a leghatékonyabb, ha a lányokat még a szexuális élet megkezdése előtt beoltjuk, hiszen ekkor még nem fertőzöttek HPV-vel. Ezért adjuk be nálunk is a 12 éves lányokat teljesen ingyenesen az iskolai kampányoltás keretében. –

Erősebb a szégynérzet, mint az odalenn észlelt tünet
Minden ötödik férfi az orvosok előtt is trágárnak érzi magát, és szégyenkezik, ha aranyérről vagy nemi bajokról kell beszélnie, a nők 12%-a pedig úgy gondolja: egy férfinak orvosi segítség nélkül is ki kell bírnia bizonyos betegségeket. Mindez nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a férfiak többsége csak súlyos és látványos tünetek esetén fordul szakértőhöz. A legtöbben akkor sem tudják, kit keressenek fel, ha ráveszik magukat, hogy orvoshoz menjenek. Bár az idő előrehaladtával egyre tudatosabbak a férfiak, minden tizedik harminc alatti az ortopédusról és a filozófiai irányzatot képviselő fenomenológusról is azt hiszi, hogy férfigyógyász. Az érintettek jelentős része így a szakorvosi kivizsgálásig sem jut el, és korszerű gyógymódok helyett legfeljebb otthoni praktikákat vet be. Pedig saját bevallása szerint tízből hat férfinak könnyebbséget jelentene, ha például egyszerűen, tablettával gyógyíthatná az aranyeres panaszait.

A méhnyakrák-prevenció mellett a Nemzeti Védőoltási Programba beemelt vakcina az egyes HPV-törzsek okozta – ritkán előforduló – végbélnyílásrák, illetve a szeméremtest, a hüvely és a végbélnyílás rákmegelőző állapotainak megelőzésére is szolgál és férfiaknak is adható. A méhnyakrák a méhnyak nyálkahártyáján lassan, lényegében tünetmentesen kifejlődő rosszindulatú daganatos elváltozás, melyet az esetek elsöprő többségében a HPV (humán papillómavírus) rákkeltő típusai okoznak. Világszerte a méhnyakrákos esetek 71 százalékáért a HPV 16-os és 18-as típusa felel. 2012-ben 630 000 új, HPV okozta rákban szenvedő beteget diagnosztizáltak, 84%-uknál (530 000 nőnél) méhnyakrák alakult ki. Sokan nem tudták legyőzni a kórt, 266 ezren haltak bele a rákbetegségbe.

A HPV fizikai érintkezéssel, vaginális, anális és orális szex útján is fertőz, tehát minden szexuálisan aktív embert érinthet, kortól függetlenül. Gyakoriságát jelzi, hogy a statisztikák szerint a lányok és a nők majd 80%-a lesz fertőzött életében legalább egyszer humán papillómavírussal.

– Sokan azt gondolják, hogy aki monogám párkapcsolatban él, vagy mindig óvszert használ, az védett a betegség ellen. A HPV-fertőződéshez egyszeri szexuális együttlét is elég, és az óvszerhasználat sem jelent 100 százalékos védelmet. Ráadásul ugyanazt a HPV-t akár ugyanattól a partnertől többször is elkaphatjuk. Ezért hangsúlyozzuk, hogy a méhnyakrák elleni védekezés két hatékony eszköze a védőoltás, illetve a későbbi rendszeres szűrővizsgálat tette hozzá Dr. Janitsáry Anna.

A méhnyakrák nálunk is rendkívül veszélyes betegségnek számít: ez a 45 év alatti magyar nők második leggyakoribb rákos megbetegedése. Évente átlagosan 1200 új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak. A betegség – ha időben felfedezik – gyógyítható, ennek ellenére Magyarországon évente átlagosan 400 nő hal meg méhnyakrák következtében.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!