Facebook hozzászólás
296

Hogyan tovább? Az ember magára maradt félelmeivel…

Egyedül nem megy – ebben is összefoglalhatnánk azt, amit a filozófia, vagy a szociálpszichológia az individuum, az egyén válságaként emleget immár jó néhány évtizede.Igaz, a jelenség már vagy másfélszáz esztendeje létezik. Az ember magára maradt félelmeivel, betegségeivel, erkölcsi-érzelmi bizonytalanságával.

Megszűntek azok a közösségek, amelyekben otthon érezte magát. Hitelét vesztették azok az intézmények, amelyek hitet, értelmet, fogódzókat adtak volna mindennapi élete alakításához. Az ember magára maradt s belesüppedt az anyagi valóságba, élete folyama a szerzés a túlélés által behatárolt szűk mederben csordogált, ahol az anyagelvűség és a racionalitás működött iránytűként.

S bár a magára maradt ember rosszul érezte magát bőrében, az apró hétköznapi örömök s a hit, hogy a – szűkebb-tágabb – világ előbb-utóbb uralma alá hajtható mozgásteret biztosított ennek a fajta magatartásnak.

Az individuum válsága akkor érte el csúcspontját, amikor kiderült, hogy az anyagi jólét csak egy határig boldogít, s, hogy a hagyományos, tudományos világképen alapuló szemléletmóddal egyre kevésbé lehet megmagyarázni, megérteni a világot, s benne saját helyzetünket. S, hogy ebből fakadóan, egyre kevésbé kaphatunk személyes életünk alapkérdéseire érdemi válaszokat.  Miként az egyes ember, úgy az Föld maga is kritikus helyzetbe került. 

A versenyen és az individualizmuson alapuló életvitel egyenes következménye volt, hogy kizsákmányoljuk a természetet, kifosztjuk a nem-megújuló erőforrásokat és szennyezzük az egész bolygót.

A XX. század második felében – úgy kint, mint bent -, immár elemi erővel és megkerülhetetlenül jelentkezett a Hogyan tovább? -kérdése. S mint nem először az emberiség válság-történetében, a spiritualitás, az ezotéria kínálta a kilábaláshoz, az önmagunkba vetett hit megerősítéséhez, egy lehetséges harmónia megteremtéséhez a fogódzókat.

Mert leegyszerűsítve, a harmónia a kulcsszó: harmónia önmagunkban, harmónia emberi környezetünkkel és harmónia a világgal. Úgy kint, mint bent. Egyik a másik nélkül nem elképzelhető, érvénytelen.

Stanislav Grof, nemzetközileg elismert pszichológus, A tudat forradalma című könyvben így fogalmaz: " Az ősi és hagyományos kultúrák emberei különféle társadalmilag szentesített rítusok segítségével rendszeresen megtapasztalhatták a megváltozott, különleges tudatállapotokat. Tapasztalhatták az azonosulást és a mély kapcsolatot más emberekkel, az állatokkal, a természettel, sőt az egész világegyetemmel (…)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!