Facebook hozzászólás
1 344

Hullik a hajad? Elmondjuk, hogy ez meddig normális!

A hajunk folyamatosan megújul, bizonyos időszakokban – főként ősszel és tavasszal – intenzívebb hajhullást is tapasztalhatunk. Probléma akkor jelentkezik, ha az elvesztett hajszálak helyén nem nő újabb, így a hajkorona folyamatos csökkenését észleljük. Most a hajhullás okairól és a kezelési lehetőségekről lesz szó.

Stresszesebb időszak vagy intenzív fogyókúra is okozhat hajhullást – Kép: sxc

Nők körében a menopauza időszakát követően gyakori jelenség a hajszálak elvékonyodása, a korábbi dús hajzat tömege jelentősen csökken.

A hajhullást nagymértékben befolyásolják örökletes tényezők, de okozhatják bizonyos betegségek, például pajzsmirigyproblémák vagy nőgyógyászati panaszok is. A hajvesztés gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhet, de hátterében a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok – akár fog- vagy ínygyulladás is állhatnak. Vitamin- és ásványianyag-hiány, illetve a fejbőrt érintő gombás fertőzés is nagyfokú hajvesztéssel járhat.

A fokozott hajhullást kiváltó tényezők felderítésének fontos állomása a haj és a fejbőr vizsgálata, azonban épp ilyen lényeges a beteg kikérdezése is – magyarázza dr. Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa.

Ha külsőleg nem látható gyulladásra, fertőzésre, egyéb eltérésre utaló jel, a pácienstől kapott információk is segíthetik a diagnózis felállítását. A panaszok átbeszélése során kiderülhet, hogy a beteg épp egy stresszesebb időszakon van túl, esetleg a hajhullás összeköthető egy intenzív fogyókúrás program megkezdésével. Ezek után, amennyiben szükséges, a további vizsgálatok célzottan végezhetők el. A hajhullás okairól vérvizsgálat és a hajszálak mikroszkópos elemzése, az úgynevezett trichogramm-vizsgálat is sokat elárulhat.

A hajhullás okai és kezelése
A hajhullás mindkét nemet kíméletlenül érinti, ezért sokat is foglalkoztatja. Aggodalomra ad okot, ha hónapok óta hullik a hajunk, vagy éppen csomókban és foltosan. Ha hiába a sokféle sampon, hajpakolás és egyéb csodaszer, vajon mit tehetünk? Vannak ötleteink!

A hajhullás kezelése a felderített kiváltó okoknak megfelelően történik. A bőrgyógyászati vizsgálat alapján a szakorvos minden esetben a számunkra optimális terápiát javasolja, mely lehet gyógyszeres kezelés vagy különböző helyi készítmények alkalmazása.

A kezelés a haj növekedési ciklusai miatt hosszadalmas, hatása átlagosan 3–6 hónap alatt mérhető fel. Sikeressége egyénfüggő, bizonyos esetekben, például öröklött hajlam esetén, a folyamat rendszerint csak lelassítható. A gyógyszerek szedése, stressz vagy hajkárosodások – hajfestékek, hajvasaló, a haj túl szoros és gyakori összefogása – miatt jelentkező hajhullás rendszerint a kiváltó okok elhagyásával megszűnik, bizonyos idő elteltével a haj ismét dússá válik.

A szülés után jelentkező hajvesztés természetes folyamat, ha egyéb elváltozás nincs a háttérben, a panaszok rendszerint két-hat hónapon belül rendeződnek. Amennyiben a hajhullás hátterében hormonális eltérés merül fel, az endokrinológiai vizsgálatok eredményei határozzák meg a kezelési lehetőségeket. (Forrás: www.dermatica.hu)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!