Facebook hozzászólás
367

Így gyógyítsd kíméletesen a gyerekedet!

Sűrű kézmosás, fertőtlenítés, saját evőeszköz és „ne turkáld az orrod kisfiam”! Mindezekkel megelőzhető a legtöbb betegség. De mit tegyünk, ha mégis megfázik és náthás lesz a gyerek?  Gyógyszerrel nem akarjuk tömni, de óvatosságból a gyógynövényekkel sem szívesen próbálkozunk. Van néhány remek gyakorlatias tippünk a gyógyításra!

Kép: Pixabay

Nátha, megfázás?
Lehetnek szövődmények
!
Kisebb nátha vagy megfázás még nem tűnik veszélyesnek, de már akkor gondolni érdemes a szövődményekre – figyelmeztet dr. Gulyás Tamás,a vitaminsziget.com orvos-igazgatója. – Nagyon fontos a váladék ürítésének biztosítása. Épp ezért sós orrcseppek alkalmazása a tünetek megjelenésétől kezdve hasznos lehet. Ha a váladék besűrűsödik, a nyálkahártya beduzzad, könnyen a középfülre húzódhat a dolog, mivel az anatómiailag is nagyobb orrmandula miatt eleve szűkebb a fülkürt kijárata. Ha lehet, kerüljük a gyógyszeres készítményeket!

Orrcseppet házilag is készíthetünk
Himalája vagy tengeri só felhasználásával enyhén sós oldatot kell készíteni. Ez 1 deci vízhez körülbelül egy késhegynyit jelent. Ebbe az oldatba tehetünk ezüstkolloidot vagy grapefruitmag-cseppet, mivel a sókoncentráció magában még nem igazán fertőtlenítő hatású. A só célja a nyák oldása és a nyálkahártya-duzzanat csökkentése. A kész oldatot először magunkon próbáljuk ki, ha csíp, akkor hígítsuk. Vannak előre gyártott készítmények is, de ügyeljünk rá, hogy ne legyen bennük más gyógyszer!

Tippek nátha, megfázás esetére
A váladékképződés ellen nagyobb gyermeknek 1-1 kávéskanál szódabikarbónát vagy lúgosító 4 só-keveréket is adhatunk vízben oldva.
Köptetőként a jól bevált kakukkfűtinktúra sokszor jobb, mint a drága útifű- vagy izlandizuzmó-készítmények, bár van, akinél utóbbiak jobb hatásúak.
A köhögés célja a nyák és a nyálkahártyát irritáló anyagok kiürítése, így a köhögést ne akarjuk csillapítani, csak segíteni a produktum ürülését!
A csecsemők orrát gyakran szívjuk le. Féléves kor alatt a „labdás” orrszívók is jók lehetnek, melyeket össze kell nyomni, majd felengedésükkor keletkezik a szívó hatás. Ennél nagyobb korban a porszívós orrszívó alkalmazható, melynek speciális tartálya nem engedi, hogy a nyák – ha nem túl nagy mennyiségű – a szívócsőbe jusson. Épp ezért szájjal is szívhatjuk, így nem kell az ijesztő porszívóhanggal szembesülnie a kicsinek az éjszaka közepén.
A száraz levegő nem tesz jót a nyálkahártyának, így érdemes a szoba levegőjét párásítani, de legjobb, ha naponta többször a száj és orr elé tartható inhalátorral, párásítóval kezeljük a gyermeket. A sópipa, a sókamrák, sóbarlangok szintén alkalmazhatók, nem csak krónikus légzőszervi problémákkal küszködő gyerekeknél. Dr. Gulyás Tamás az indisót javaslja – mely esetén a sót beporlasztják a helyiségbe, és a mélyebb légutakba is bejut a só, ráadásul a koncentráció is sokkal nagyobb.
A gyermekeknek mindig szükségük van sok folyadék fogyasztására, de ebben az időszakban erre fokozottan oda kell figyelni. Láz esetén pedig még inkább, hiszen az izzadással rengeteg folyadékot veszít a kicsi. Mivel a gyermekek testének víztartalma nagyobb a felnőttekénél, az ő vízvesztésük veszélyesebb is lehet.
Láz esetén ne rögtön a csillapításra törekedjünk. A láz természetes folyamat. Nem csak a betolakodók elleni védekezés, az immunrendszer működését is befolyásolja, mert 1-2 fokkal magasabb hőmérsékleten számos folyamat felgyorsul. Ha lázat csillapítunk, először ülőfürdőt használjunk, melyet a meleg fürdő lehűtésével kell kezdeni.
Ha fájdalom- vagy lázcsillapítás miatt gyógyszerre van szükség, akkor csak ibuprofen vagy acetaminofen típusú készítményt adjunk. Dr. Gulyás Tamás szerint aszpirint gyermeknek soha nem szabad adni. Arra érzékeny gyermekeknél súlyos szövődményt – Reye szindrómát – okoz, ami máj- és agykárosodáshoz vezethet.

Gyulladás, hörgőgörcs
Ha a vírusoknak sikerül megtelepedniük a hörgők nyálkahártyáján, hamar kialakul a nyálkahártya lokális gyulladása. Megduzzad, sárgás-zöldes, nyúlós váladékot termel, ami összeragasztja a csillószőröket. A gyulladás a hörgőgörcshöz is vezet, ami főként gyerekeknél könnyen légszomjhoz vezethet. Itt vannak orvosi tanácsok légcsőhurutra és köhögésre!


Ha a láz 3 napja fennáll, vagy a gyermek panaszossá válik, a köhögés mélyebbről jön, illetve a váladék sárgássá, zöldessé válik, mutassuk meg a gyermeket gyermekorvosnak!

A betegségek legnagyobb része
beavatkozás nélkül is javul

A felnőtteknél bevált gyógynövénykivonatokkal gyermekeken nem végeztek átfogó vizsgálatokat. Bár elsőre biztonságosabbnak gondoljuk a „természetest”, óvatosan bánjunk velük! A sós orrcseppet napi 3-4-szer 250 milligramm C-vitaminnal, kamillateával, hagymateával, illetve probiotikumokkal egészítené csak ki az orvos-igazgató. A növényi hatóanyagokat (fitonutrienseket) csak zöldségekből érdemes pótolni. Ebben az időszakban friss biozöldség nemigen hozzáférhető, így a szakember a szárított zöldségporokat javasolja, melyek közül a doc brocs brokkoli kifejezetten gyermekek számára lett kifejlesztve.

A legjobb kezelés a megelőzés
Szoktassuk a gyermekeket sűrű kézmosásra! Ne hagyjuk, hogy piszkálják az orrukat! Csak saját poharukból igyanak, és saját evőeszközükkel egyenek otthon, és ha lehetséges, akkor az óvodában, iskolában is. Kézfertőtlenítésre grapefruitmag-cseppből készíthetünk oldatot: 2 deci vízbe 20 cseppet tegyünk, amit sprayszóróba tölthetünk.

Forrás: vitaminsziget.com



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!