Facebook hozzászólás
303

Így győzhetünk a fáradtság ellen!

Stressz, rohanás, fáradság, kiegyensúlyozatlan lelkiállapot, légszennyezettség, sötét, borús napok – mind jelentősen ronthatják szervezetünk védőbástyájának a teljesítményét. A különféle méreganyagok is az immunrendszer ellen dolgoznak: serkentik a kártékony szabadgyökök kialakulását, csökkentik a táplálékkal bevitt ásványi sók és vitaminok hatását. Épp ezért figyeljünk arra, hogy az őszi-téli influenzás időszakban bőven jussanak a szervezetünkbe immunerősítő vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok!

Kép:sxc

Védekezőképességünk fokozható táplálékkiegészítőkkel, gyógyteákkal és persze zöldségek és gyümölcsök fokozott fogyasztásával. Ősszel szükségünk van C-vitaminra, amely az ellenálló szövetek felépítéséért felel, és stimulálja a vírusok legyőzéséhez nélkülözhetetlen interferon-termelést. Az E-vitamin sem hiányozhat az étrendünkből, hogy ellenállóvá váljunk a vírusokkal, bacilusokkal szemben. A szürke napokon lelkünket az idegrendszernek szükséges B1-vitaminnal erősíthetjük, a szövetek oxigénellátását – a rendszeres mozgáson túl – pedig D-vitamin bevitelével fokozhatjuk.

A szervezet energiaszintje
is csökkenhet, a magas rosttartalmú gyümölcsök, zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék viszont fokozzák az emésztést, ezáltal növelik a vitalitásunkat.

Az idénygyümölcsök és -zöldségek épp azokat az ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat tartalmazzák, amelyekre ilyenkor szükség van. A szőlő magas káliumtartalma miatt méregtelenít, cukortartalma pedig elegendő energiához juttatja a szervezetet. Bőven tartalmaz C-, E- és B-vitamint is, utóbbi nemcsak az idegrendszerre jó, hanem a frontváltozás okozta ízületi és reumás fájdalmak ellen is. Együnk sok almát is, amely kalciumot, foszfort, vasat, magnéziumot, nátriumot, káliumot, A-vitamint, B-komplex vitaminokat és a héjában C-vitamint tartalmaz. A szilva a kálium szempontjából aranybánya, a körte pedig C-vitaminbomba, a levét is fogyaszthatjuk, tisztítja a vért, ezért csökkenti a reumatikus fájdalmakat.

Népszerű immunerősítők
A legáltalánosabb természetes immunerősítők az aloe vera, a meghűlés tüneteit enyhítő homoktövis, az immunstimuláló hatóanyagokat tartalmazó algák, valamint az Észak- Amerikából eredő kasvirág (echinacea). Ez utóbbit egykoron az indiánok sebek gyógyítására és kígyómarás ellen használták, ma a növény gyökereit és virágos hajtásait feldolgozó készítmények alkoholos kivonatok formájában vagy homeopátiás gyógyszerként kaphatók. A természetes antibiotikumként számon tartott propolisz is többféle formában hozzáférhető. A méhek által előállított szer csökkenti a gyulladást, enyhíti az allergia és az influenza tüneteit.

Igaz, az avokádó nem hazai fákon terem, de rengeteg D-vitamint tartalmaz. (szükség is van rá, tízből kilenc magyar D-vitamin hiányos.) A citrusfélék mindegyike igen hasznos, közülük talán a grépfrút a legerősebb természetes méregtelenítő és immunerősítő. Nagy mennyiségben tartalmaz C- és E-vitamint, valamint flavonoidokat, és antioxidáns tulajdonsága sem elhanyagolható.

Immunerősítő, gyulladáscsökkentő
a savanyított káposztában lévő lactobacillus. A nyersen is finom káposztafélék gazdag B-, E-, K- és C-vitamin lelőhelyek, ráadásul a savanyítással a magas C-vitamin-tartalmuk is megmarad. A vöröskáposzta E-vitaminjáról se mondjunk le, a kelkáposzta és a kelbimbó pedig A-, B1-, B2-vitamint tartalmaz. Az A-vitamin-bevitelt a tökfélékkel is fokozhatjuk, különösen, hogy lassan kezdődik a sütőtök szezonja is.

A cékla is természetes immunerősítő és vérképző magas C-, B-vitamin, vas- és folsavtartalma miatt, olyannyira, hogy tabletta formájában is kapható, ahogyan a fokhagyma is, amely a baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal szemben hatékony. Nyersen napi rendszerességgel kell fogyasztani, egy közepes gerezd 100 ezer penicillinegység baktériumölő hatásával egyenértékű.

Vöröshagymából ízletes immunerősítő tea főzhető. Elsősorban nyákoldásra alkalmas – különösen, ha majoránnát és édesgyökeret is adunk hozzá –, magas C-vitamin-tartalma és kórokozó-pusztító hatása pedig segít a szervezetnek a védekezésben. Nem kell meghámozni, elég jó alaposan megmosni.

A cikk eredetileg a Konyha&Fürdő magazinban jelent meg.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!