Facebook hozzászólás
209

Így készítsd fel az ízületeket a téli sportokra!

Korcsolyázni, síelni indulsz? Ha sérülésmentesen szeretnéd élvezni a téli sportokat, ne az utolsó pillanatokra halaszd a bemelegítést! Az ízületek védelme érdekében be kell tartani néhány fontos szabályt.

 

 

Egy tavalyi felmérésben, a megkérdezett 35-65 éves magyarok felének volt már ízületi sérülése: a boka és a térd ízületeit érintő sérülésekről számoltak be a legtöbben. Egynegyedük (26%) sérülését szabadidős vagy sporttevékenység közben szerezte. A férfiaknál ez a szám még magasabb: 36 százalék.

Minimum 10 perces bemelegítés nagyon fontos Kép: Pixabay

Sérülésből porckopás, ízületi gyulladás

Ha hosszú kihagyás után hirtelen vágunk bele egy újfajta edzésbe, vagy ha a számítógép, televízió mellől felállva rögtön a sípálya vagy a korcsolyapálya felé vesszük az irányt, akkor a kellemetlen izomláz mellett jelentősen megnöveljük a sérülések rizikóját és így hosszú távon porcszövetünk károsodását okozhatjuk.

Az ízületet érintő rendszeres mikrosérülés (apró sérülés) az egyik legfontosabb rizikótényező az ízületi kopás kialakulásánál. A térdszalag károsodása 5-10 szeresére emeli a térdízületi kopás előfordulását. A porckopás az egyik leggyakoribb ízületi betegség. Oka az ízületeket párnázó kemény, de rugalmas szövet, a porc kopása: ilyenkor a sérült porcfelület dörzsölődik, gyulladás jöhet létre, ami fájdalmat, merevséget és mozgási nehézségeket okoz.

Sérülés az első 10 percben

A térdsérülés egyik leggyakoribb oka a síelés előtti bemelegítés és a síelés utáni levezetés, nyújtás elmulasztása vagy csak formális elvégzése: a balesetek 60 százaléka az edzés vagy síelés első 10 percére esik. A sípályán minden nap végezzünk minimum 10 perces bemelegítést, amely tartalmazza a karok, a lábak, valamint a törzs ízületeinek átmozgatását illetve izmainak nyújtását.

Last minute felkészülés

Ha nem jutott elegendő idő a felkészülésre és már csak 1-2 hét van az utazásig, akkor igyekezzünk a hétköznapi tevékenységeink közben intenzívebben használni izmainkat (lift helyett lépcső, bevásárlás gyalogosan, autó helyettesítése kerékpárral). A hétvégén az általános erőnlétünk fejlesztésére érdemes a friss levegőn aktív programokat szervezni (terepen gyaloglás, túrázás, futás, nordic walking). A rövid idő ellenére fordítsunk nagy hangsúlyt az izmaink nyújtására (stretching, jóga) és alkalmazzuk ezeket a gyakorlatokat síeléskor is a nap végén.

A porcok fiatalon is kopnak – Íme az okok!
Egyre több fiatalnál jelentkezhet az eddig főként az idősebb korosztályt sújtó porckopás problémája. Bár a rendszeres mozgás megelőzheti az állapot kialakulását, tanulmányok szerint a megerőltető edzések akár fokozhatják is a porcréteg leépülését. Megelőzhető-e?

A mindennapokba többször is beilleszthető néhány perces egyensúlygyakorlat (nyitott és csukott szemmel), testsúlyunk áthelyezése egyik illetve másik lábunkra, instabil felületen gyaloglás. Erre azért van szükség, mert síelés közben a megszokott, hétköznapitól eltérő izomműködések jellemzőek. A hétköznapi mozgások során nagyobb erőkifejtéseknél a talp többnyire rögzített helyzetben van. A járástól, futástól kerékpározástól eltérően síeléskor állandóan változó, instabil alátámasztási felületen kell mozognunk, hiszen egyik talpunk sincsen stabilan rögzítve.

Ha nem egészséges a csípő-, térd- és bokaízületünk, gerincünk, érdemes utazás előtt gyógytornász tanácsát kérni a síelés közben alkalmazható ízületkímélő praktikák megismerésére.

Biztosan legyen a csomagban

Néhány hasznos „kellék” ízületeink védelmében: jégzselé, fásli, izomlazító krém, fájdalomcsillapító kenőcs, porcépítő készítmény. A rendszeres mikrosérülések már fiatal korban is ízületi kopás kialakulásához vezethetnek!

A fájdalomcsillapítás nem elég!

A porckopás egy idő után vissza ugyan nem fordítható, de lassítható, késleltethető folyamat. Az ízületi betegségre a patikában recept nélkül is kaphatunk porcépítő készítményeket. Fontos a porckopás komplex kezelését mielőbb elkezdeni, mert egyes fájdalomcsillapítókról bebizonyosodott, hogy mellékhatásként súlyos szívproblémákat okozhatnak, ezért ezeket a fájdalomcsillapítókat jó keringés esetén is célszerű minél rövidebb ideig, minél kisebb adagban szedni.

Gyakori tévhitek

1. „Volt már térdsérülésem, ezért én soha nem síelhetek.” – Konzultáljon gyógytornásszal, szakorvossal. Megfelelő felkészüléssel, az ízületvédelem elsajátításával, szükség esetén térdrögzítővel lehetséges a síelés.

2. „Hetente többször sportolok (futás, kerékpár, úszás stb.), nincs szükségem „szárazedzésre”.” – A téli sportokhoz szükséges speciális izomműködés és a törzs mély stabilizáló izomrendszerének erősítése miatt elengedhetetlen a speciális szárazedzés még ebben az esetben is.

3. „Mindig azt mondják, nagyon erős a combfeszítő izmom, szerintem nem lesz semmi gond.” – Az elülső keresztszalag és a combhajlítók együttesen biztosítják a térdízület stabilitását, azaz szükséges a comb hátsó részének is az edzése. Az izomerő mellett pedig ugyanolyan fontos a megfelelő állóképesség és az izmok nyújthatóságának kialakítása is. (forrás: Ízületőr weboldal)

Olajozd át a megkopott ízületeidet! Így!
Recseg-ropog a térded, nehezebb és kissé fájdalmas lett a lépcsőzés? Már biciklizés és futás közben sem úgy falod a kilométereket, mint régen? Valószínűleg kopnak az ízületeid, amelyeket újjávarázsolni már nemigen lehet, ám az olajozásra vannak még tippjeink!

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!