Facebook hozzászólás
374

Így tesz tönkre a magas vérnyomás!

Szinte mindenki tisztában a magas vérnyomás főbb veszélyeivel, azt azonban kevesen tudják, hogy pontosan miket is okoz egyes szervek esetében.

Dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája elárulja, hogy mikor érdemes hipertóniára gyanakodni, illetve melyek a főbb kezelési elvek.

Vigyázzunk a magas vérnyomással! – Kép: sxc

a
Agy. A hipertónia szinte legnagyobb veszélye a stroke. A magas vérnyomás következtében a meggyengült erek könnyen károsodhatnak, ami súlyos vérzést okozhat az agyban. A stroke lehet nem vérzéses is, amikor az endotél (az erek belső felszíni rétege) károsodik a tartós magas vérnyomás miatt. Ekkor kitapadnak kis vérlemezkék, lerakódik a koleszterin, és úgynevezett arterioszklerotikus plakk képződik, amely szűkíti az eret, rontja az agy vérellátását, és emiatt károsodik az agy.

Szem. A hipertónia kevésbé ismert következménye a homályos látás, sőt, akár még vakság is (bár, azt hozzá kell tenni, ez nagyon ritka). De a nagyon magas vérnyomás (220/140 Hgmm például) okozhat vérzést a látóideg hártyáján (retinán), vagy esetleg pangást a szemből az agy felé induló idegköteg területén (papillán), és mindezek vezethetnek látási zavarhoz. (Itt megtudhatja, mit tehet szemei védelmében!)

Vese. A vesék egyfajta szűrő funkciót látnak el a szervezetben, így kiemelkedő szerepük van.  Egy idő után a magas vérnyomás – ahogy a test más részeiben – hat az erek állapotára, aminek következtében a vesék nem tudják tökéletesen ellátni a feladatukat. A vese ereinek károsodása a szerv működésének zavarához, veseelégtelenséghez, sőt, akár dialíziskezelés szükségessé válásához vezethet. (A vizelési és szexuális zavarok egyébként is új népbetegség Magyarországon.)

Magas a vérnyomása? Lehet, hogy nem!
A magas vérnyomás nem csak Magyarországon, az egész világon számtalan embert érint. Bár kezelése sok esetben nehézkes, de a legújabb iránymutatásokkal talán közelebb kerülhetünk a „néma gyilkos” sikeres terápiájához.

Szív. A szív vérerei esetében ugyanaz a helyzet, mint az agynál, ekkor a következmény angina pectoris, szívinfarktus vagy szívelégtelenség lehet. (Ez a nőkre különösen veszélyes lehet!)

A magas vérnyomás tehát szinte az összes fontosabb szervünkre hatással van, így mindenképp kezelést igényel. Sajnos, a hipertónia csak ritkán okoz tüneteket, ezért érdemes rendszeresen megmérni/megméretni a vérnyomást. A terápia természetesen többlépcsős, melynek során nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő életmódra, a helyes táplálkozásra (DASH diéta), valamint a gyógyszeres kezelésre. A kezelés sikerességéhez persze elengedhetetlen a rendszeres orvosi konzultáció, valamint a 24 órás vérnyomásmérés.

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!