Itt az új véralvadásgátló!
Új típusú orális véralvadásgátló készítményeket dobtak nemrég piacra, amelyekkel megelőzhető a vérrögök kialakulása úgy, hogy az alvadási folyamatban lévő faktorok, enzimek és más anyagok működését gátolják. A sikeresen tesztelt készítmények új kapukat nyithatnak meg a trombózisos betegek számára.
A Stroke magazinban megjelent tanulmány külön elismeréssel adózik a rivaroxaban készítményeknek. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája szerint is ezek az új gyógyszerek újabb segítséget jelentenek a trombózisos betegek számára.
Véralvadásgátló készítményekkel a vér alvadékonyságát csökkentjük, így a trombózis profilaxis fő alappillérei. Segítségükkel megelőzhető a vérrögök kialakulása, méghozzá úgy, hogy az alvadási folyamatban lévő faktorok, enzimek és más anyagok működését gátolják.
Régebben a kumarinok és a heparin képezték az antikoaguláns terápia alapját. A kumarinok a véralvadási faktorok képződéséhez szükséges K-vitamin-kört bontják meg, gátolják, míg heparinokkal a szervezet természetes véralvadásgátló molekuláit katalizálják, azok hatását fokozzák, és a véralvadásban szereplő anyagok aktivitását gátolják.
Az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) 4–6 éve jelentek meg, és az aktívált Xa-faktor (rivaroxaban, apixaban edoxaban), illetve a thrombin (dabigatran) működését gátolják. Ide tartozik többek között a rivaroxaban, amelyről igen elismerően nyilatkozott a Stroke magazin. Előzetes adatok szerint ugyanis remek alternatívája lehet a K-vitamin antagonistáknak, így az agyi vénás trombózis hatásos prevenciós kezeléseként került be a köztudatba, ráadásul kevesebb mellékhatással – vérzéses panasszal – is lehet számolni.
Fokozott trombózishajlam esetén, trombózis után, valamint bizonyos műtétek után a betegek otthonukban is antikoaguláns terápiában részesülnek, ám ez az esetek többségében eleinte heparin bőr alá történő injektálásával történik. Az új készítmények viszont szájon át szedhetők, így semmilyen kellemetlenséget nem okoznak, ráadásul a ritkán fellépő heparin indukálta vérlemezkehiány is elkerülhető. További előnyük, hogy szedésükkor nincs szükség folyamatos véralvadási paraméterek ellenőrzésére, így jelentősen megkönnyítik a betegek és az orvosok dolgát is. Ráadásul a mellékhatás- és gyógyszerkölcsönhatás-, ételkölcsönhatás-profiluk is sokkal kedvezőbb. (Forrás: Trombózisközpont)
Hozzászólás zárolva.