Javasolt edzésformák magas vérnyomás esetén
A hipertonia megelőzésének és rehabilitációjának egyik kulcsa a testmozgás. De aki ilyen betegségben szenved, milyen mozgásformákat válasszon és mire érdemes fokozottan odafigyelnie sportolás közben? Szakember válaszol.
Milyen jótékony hatásai vannak a sportnak magas vérnyomás esetén?
Néhány hónap rendszeresen végzett mozgás után nemcsak vázizmaink lesznek edzettebbek, hanem egyéb szerveink, szervrendszereink is, köztük a szív- és érrendszer. Bizonyos idő elteltével a szív alkalmazkodik a rendszeres fizikai terheléshez, nagyobb erővel húzódik össze, így több vért tud a vérpályába továbbítani. Javul az oxigénellátás, mivel a sorozatos mozgás hatására új, aprócska hajszálerek keletkeznek, amelyek továbbítják a friss vért a szívizomhoz és a testünk különböző szöveteihez. Megfigyelték, hogy három hét rendszeres mozgás 6-10 Hgmm értékkel csökkentette a vérnyomást, és ha ez diétával is társult, akkor a mérések további jelentős értékcsökkenéseket igazoltak. A systolés érték (szív összehúzódásakor mért érték) változása már egy alkalom edzés után is érződik, azonban, hogy ez a jótékony hatás állandósuljon, rendszeres testmozgásra van szükség.
Javasolt edzésformák magas vérnyomás esetén
A magas vérnyomással küzdő betegek számára javasolt a gyaloglás, a kocogás, kerékpározás a labdajátékok, minden olyan sport, amely nem emeli meg hirtelen a vérnyomást.
A súlyzózás és a passzív feszítő gyakorlatokkal óvatosan kell bánnunk. Súlyemelés közben nagy teher nehezedik az izmokra, a szívre és a tüdőre, így nem csoda, hogy közben jelentősen megemelkedik a vérnyomás. Főleg akkor, ha súlyemelés közben visszatartjuk a lélegzetünket. A cardio edzések végzésénél is figyelnünk kell a fokozatosságra. Ennél a mozgásformánál ugyanis az izmoknak nagy mennyiségű tápanyagra és oxigénre van szüksége, így nagyobbakat lélegzünk, felgyorsul a szívverés. A vérnyomás növekedése jelentős, de legtöbbször csak akkor kóros, ha a mozgás befejezése után nem áll vissza a normál értékre – tudjuk meg Németh Vivien mozgásterapeutától.
Miért érdemes mozgásterapeuta segítségét kérnünk?
A magas vérnyomás egy fokozott odafigyelést igénylő állapot, így van ez a sportolás tekintetében is. Ha hypertonia betegségben szenvedünk, mielőtt elkezdenénk edzeni, annak érdekében, hogy a mozgásnak csak jótékony és semmilyen káros hatását ne tapasztaljuk, feltétlenül forduljunk mozgásterapeutához. A szakember a következő területeken lesz a segítségünkre:
- Állóképességi felmérést végez, amely során feltérképezi fizikai állapotunkat, figyelembe véve alapbetegségünket.
- Összeállítja számunkra az edzéstervet, amely tartalmazza, hogy milyen mozgásformákat végezzünk, hány alkalommal és milyen intenzitással
- Hasznos tanácsokat ad arra vonatkozóan, hogy hogyan emeljük a terhelési szintet
- Koordinálja az edzés folyamatát, amelyben figyelmet fordít a kellő bemelegítésre, a mozgás technikai kivitelezésére, a helyes légvételre, a megfelelő pulzustartományra és a levezetésre
- Felvilágosítást ad, hogy mire érdemes fokozottan odafigyelnünk az edzés alatt és után
- Tréning közben is fordulhatunk hozzá tanácsért és segítségért
Életmódváltással sokat tehetünk a hipertonia ellen
A rendszeres sport mellett sokat tehetünk az egészségünkért, ha az Európai Hipertónia Társaság legújabb ajánlása alapján betartunk néhány életmódbeli változtatást:
– Hagyjuk el a dohányzást, csökkentsük az alkoholfogyasztást, amelyek a szív- és érrendszeri betegségek legnagyobb kockázati tényezői.
– Figyeljünk a helyes táplálkozásra, amelynek összeállításában kérjük dietetikus szakember segítségét.
– Emellett pedig sportoljunk rendszeresen szakszerű felügyelet mellett, hiszen ez által csökken a testsúlyunk, normalizálódik a vérnyomásunk és végül, de nem utolsósorban sokkal jobb lesz a közérzetünk.
Hozzászólás zárolva.