Jó lesz, ha mindenki vigyáz a szájára!
A szánkra mindig vigyáznunk kell. Akkor is, amikor beszédre használjuk, és akkor is, amikor az egészségéről van szó. Szerinted miért szorgalmazzák az orvosok a cukormentes rágók fogyasztását? Nyálas témáról szól a szakértőnk.
A hétköznapokban viszonylag ritkán gondolkodunk el szervezetünk működési rendszeréről és alkotóelemeiről. Inkább csak akkor tudatosodik bennünk a tökéletessége, amikor valamilyen rendellenesség jelentkezik. Így valószínűleg legtöbbünk sohasem gondolkodott még el nyálképző szerveinken, a nyál funkcióján és a hiányából adódó problémákon. Pedig a megfelelő nyáltermelés elengedhetetlenül szükséges az egészséghez és a megfelelő komfortérzethez.
Számos betegség kezelésének, gyógyszerek szedésének mellékhatása lehet a nyáltermelés radikális csökkenése, és az ilyen betegek hosszasan tudnának mesélni arról, mennyire megkeseríti az életüket a nyál hiánya.
A nyál a szájüreget folyamatosan nedvesen tartja, és a táplálkozás során az étellel összekeveredve lehetővé teszi annak lenyelését. Az ízérzékelést is a nyálnak köszönhetjük: a nyálban lévő enzimek oldják fel a cukor vagy a só molekuláit, és ez teszi lehetővé, hogy az ízlelőbimbók elláthassák feladatukat. Az emésztésben is jelentős szerepe van: az elfogyasztott ételt olyan anyaggal vonja be, amely a nem gyomorban emésztendő tápanyagokat megóvja a gyomor savas közegében .Friss kutatások bizonyítják emellett azt is, hogy a nyál bizonyos alkotóelemeinek (amiláz enzim) szintje jelentősen befolyásolja a keményítő emésztésének hatékonyságát, így a vércukorszint egyensúlyát is.
A szájüregi savas eróziót is csökkenti a megfelelő nyáltermelés, mivel helyreállítja a fogakon lerakódott plakkok PH-szintjének egyensúlyát, és csökkenti a baktériumok szaporodását. Ezzel együtt a szájüregi baktériumok elleni védekezés immunsejtjei is a nyálban jutnak el a megfelelő helyekre, hogy megtámadják és elpusztítsák a szájban lévő baktériumok egy részét.
„Mindezek fényében egyre inkább érthető, hogy miért szorgalmazzák a fogorvosok a cukormentes rágógumi rendszeres fogyasztását, főleg étkezések után. A rágógumi önmagában is képes némileg tisztítani a fogak öntisztuló felszíneit, de a legfontosabb szerepe a nyáltermelés fokozásában van. Megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztással együtt a rágózás biztosítja az optimális nyálmennyiséget, amely a szájüreget folyamatosan átmossa, segíti a megfelelő emésztést, és csökkenti a fogakat érő káros hatásokat” – mondta el dr. Balsai Tamás, fogszakorvos. Fontos tehát, hogy „vigyázzunk a szánkra”; fogyasszunk elegendő folyadékot, napközbeni étkezések után rágózzunk, naponta legalább kétszer alaposan, minden felszínt megtisztítva mossuk meg a fogainkat, és járjunk rendszeresen fogászati szűrésre, illetve szükség esetén kezelésre. (Forrás: www.szajharmonia.hu)
Hozzászólás zárolva.