Facebook hozzászólás
631

Kék-zöld foltok vannak rajtad? Ez is lehet az oka!

A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában. Azonban vannak szerzett és veleszületett funkviózavaraik, amelyek vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet. Elmondjuk, milyen jelek figyelmeztethetnek a veszélyre, és mi a teendő ilyenkor.

A vöröscsontvelőben keletkező vérlemezkéknek – trombocitáknak – az elsődlegeses véralvadásban, vérzéscsillapításban van kiemelkedő szerepük. Sérülés esetén a nagy vérvesztés elkerülése érdekében összecsapódnak, az érfalhoz tapadnak, és alvadékot, egyfajta „dugót” képeznek a sérült éren. „Ha a vérlemezkék funkciójában zavar keletkezik, akkor a véralvadás nem tud normál módon zajlani, a vérzés tovább tart, esetleg átmeneti csillapodás után újra elindul. Lehet veleszületett illetve szerzett állapot is” – mondta el dr. Szélessy Zsuzsanna,a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Kép: Pixabay

A vérlemezkék szerzett működészavarát leggyakrabban bizonyos gyógyszerek – például aszpirin, reumagyógyszerek, rosszindulatú daganatok gyógyszerei – okozzák. A vérlemezkék funkciózavarai okozta veleszületett betegségek pedig a következők:

Von Willebrand szindróma. Statisztikák szerint a vérzékenység leggyakoribb formája a von Willebrand szindróma, amit a von Willebrand nevű alvadási faktor hiánya, illetve csökkent működése okoz. Ilyenkor az érfal sérülése esetén a vérlemezkék kitapadása és összecsapzódása nem megy végbe tökéletesen, sőt a VIII-as alvadási faktor aktivitása is lényegesen csökken, ami tovább fokozza a vérzékenységet. A betegségnek több változata ismert, és 20%-uk súlyos vérzékenységgel jár. Az erős vérzéssel járó menstruációs panaszok körülbelül 10-15%-ért felelős ez a típusú vérzékenység.

Bernard-Soulier szindróma. A betegség hátterében a vérlemezkén lévő bizonyos receptorok hiánya, csökkent mennyisége áll, melynek hatására nem megy végbe a teljes véralvadás.

Szürke vérlemezke szindróma.Ilyenkor a megnövekedett vérlemezkék szürke árnyalatot öltenek – innen az elnevezés. A betegség okozója a véralvadási faktorokat tartalmazó szemcsék hiánya. Igen ritka állapot.

Ezért vérezhetsz erősebben!
Fiatal nők ötödét érinti hónapról hónapra az erős, elhúzódó menstruációs vérzés, a menorrhoea. Több tanulmány szerint  a panaszok jelentős részéért bizonyos véralvadási zavarok tehetők felelőssé.

Mely tünetek esetén gyanakodjunk?
Erős menstruációs vérzés.
Gyakori orrvérzés.
Foghúzás után sokáig tartó vérzés.
Gyakori kék-zöld foltok a bőrön.
Pontszerű bevérzések a bőrön,
nyálkahártyán.

Dr. Szélessy Zsuzsanna szerint a vérlemezkék funkciózavaraiból adódó vérzékenység leggyakoribb veszélye a vashiányos vérszegénység, ám súlyosabb esetben akár belső vérzéseket is okozhat, nem beszélve a mindennapok nehezítettségéről – kis sérülések utáni erősebb vérzés – és az erős menstruációról. A diagnózis egy speciális vizsgálattal gyorsan megállapítható. Ehhez egy kevés vért kell venni a pácienstől, majd egy készülék azt méri, hogy egy cső mennyi idő alatt záródik el a vértől. Ezáltal kiderül, hogy a vérlemezkék normálisan működnek-e, és ha nem, akkor milyen mértékben csökkent a működésük. Ha bebizonyosodik a betegség, akkor a súlyosságától függően az érintett vagy véralvadást segítő gyógyszeres kezelésben részesül, vagy intravénásan alvadási faktort kap.

Fontos! Műtétek, foghúzás, szülés előtt a gyógyszeres kezelésnek különösen nagy a jelentősége a nagyobb vérvesztés elkerülése érdekében! Fontos továbbá megjegyezni, hogy aszpirin típusú gyógyszerek és a nem szteroid gyulladáscsökkentők (reuma gyógyszerek) szedése vérzékenység esetében tilos, mivel gátolják a vérlemezkék működését. (Forrás: Trombózisközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!