Kullancstámadás…
Hazánkban egy tucat olyan kullancs van, ami az emberre veszélyes. A kullancsok többsége a lombos erdők lakója. Az állatok másfél méteres magasságban élnek, innen mérik be a sétáló áldozataikat.
Itt a tavasz, és egyre többen kimerészkednek a természetbe. Jönnek a napos hétvégék és a friss levegőre, a szabadba vágyunk. Erre hazánkban rengeteg, kitűnő lehetőség van, de a nemkívánatos veszélyekkel is számolni kell. Ezek egyike a kullancstámadás. Egy-egy ilyen alkalommal akár 4-5 kullancsot is összeszedhetünk, ezért nem árt, ha védekezünk ellenük oltással, amely sorozatból áll, és ez után alakul ki a biztos és tartós védelem.
Az igazi veszély azonban a kullancscsípés útján terjedő betegségekben rejlik. A legismertebbek egyike az agyvelőgyulladás, amely a fertőzést követő 7-14 nap múlva influenzára emlékeztető tünetek jelentkeznek, majd egy hét után panaszmentes lesz az illető. A betegség második fázisa azonban magas lázzal kezdődik, majd fejfájással, depresszióval, memóriazavarral és heves hányingerrel folytatódik. A betegek tizenöt-húsz százalékánál maradandó szövődményt okoz az agyvelőgyulladás, egy-két százalékuk pedig a leggondosabb kezelés ellenére is meghal. A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen van védőoltás.
A másik ismert kullancs által terjesztett betegség a Lyme-kór, amely kevés egyértelmű tünetet produkál. A betegség – amelynek lappangási ideje akár évekig is elnyúlhat – jól gyógyítható antibiotikummal, de a felépüléshez hónapok szükségesek. Az agyhártyagyulladás védőoltás-sorozattal kiküszöbölhető, ám a Lyme-kór ellen még nincs védőoltás.
Minden esetben fontos a megfelelő öltözék kiválasztása, tudatában annak kullancsok nem szeretik a közvetlen napfénynek kitett bőrfelületet.
Még több információt a www.kullancsinfo.hu olvashatnak a témában.
Hozzászólás zárolva.