Facebook hozzászólás
4 511

Legfontosabb szív- és érrendszert erősítő növények

Az érelmeszesedés már viszonylag korán megkezdődik a fajtól, a nemtől és a földrajzi származástól függetlenül is. Ezért már gyermekkortól oda kell figyelni a helyes életmódra és az étkezési szokások reformjára. Összegyűjtöttük a legfontosabb szíverősítő növényeket és vitaminokat!

Gyógyír a növényekből

  • A vörösbor magas flavonoidtartalma miatt a napi 1, maximum 2 dl mennyiségben nagyon jó antioxidáns (a sejtkárosító szabadgyökök ellen véd) hatású, és gátolja az érelmeszesedést. Az alkohol jó zsíroldó, de a szőlőben ezen kívül található egy rezveratrol nevű gombásodásgátló szer is, ami szintén közrejátszhat a fentiekben. A vörösbor quercetin nevű alkotója a vizsgálatok szerint erélyes immunerősítő és rákellenes hatású. Azok számára, akik nem szeretik a bort, vagy egészségi okokból jobb, ha nem fogyasztják, készítették a vörösbor kapszulát, amit még a májbetegek is használhatnak.
  • A vöröshagyma és a fokhagyma gátolja a véralvadást, hígítja a vért Kép: Pixabay

    A vöröshagyma és a fokhagyma kéntartalmú vegyülete, a metilallil-diszulfid, az ajoen és a relatív magas acetilszalicilsav gátolja a véralvadást, hígítja a vért, csökkenti a vérzsírokat, a fájdalmat és a gyulladást. Fokhagyma és vöröshagyma kivonatokat tartalmazó készítmények már évek óta kaphatók hazánkban is. Így az érzékenyebb gyomrúak és a kellemetlen lehelet miatt aggódóknak sem kell megfosztani magukat e két fontos gyógytáplálék hatóanyagaitól.

  • A gingko szintén sok flavonoidot tartalmaz, ezért kiválóan alkalmazható érvédő, szív- és agyi keringésjavító szerként. Jelentősen fokozza az agyi anyagcserét, csökkenti a keringéssel összefüggő fülzúgást és szédülést is.
  • A fagyöngy, a galagonya és a kökény mindegyike jelentősen fokozza a szívizom erejét, tágítják az ereket, és segítenek a szívritmus szabályozásában is.
  • Shii take gomba: A gomba rendszeres fogyasztása (eritadenin-tartalma miatt) jelentősen csökkenti a vér koleszterinszintjét, így véd a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kialakulása ellen, továbbá szerepet játszik az agyvérzés megelőzésében.
  • Az omega-3, -6 zsírsavak, a lecitin és a linolsav a legfontosabb érvédő zsírok közé tartoznak. Nagyobb mennyiségben olajos magvakban, szójában, lenmagban, halolajban, dióolajban, tojásban fordulnak elő. Megakadályozzák a vérlemezkék összecsapódását (a trombusképződést), csökkentik a vérzsírokat és a vérnyomást, védik az érfalat.

Legfontosabb érelmeszesedést és vérnyomást csökkentő zöldségek és vitaminok:

  • Alma: a benne található pektin csökkenti a koleszterint, és megköti az ereket is roncsoló nehézfémeket, pl. az ólmot és a higanyt. Ezenkívül támogatja a szívműködést és csökkenti a vérnyomást is.
  • Articsóka: 6-12 héten keresztüli fogyasztása jelentősen csökkenti az LDL és a triglicerid szintjét, mert fokozza a zsíranyagcserét, és aktiválja a májműködést.
  • Banán: magas káliumtartalmának köszönheti vízhajtó és vérnyomáscsökkentő hatását, rengeteg A-, C- és B-vitamint is tartalmaz, ezért jó érvédő, de rendszeres fogyasztása a koleszterinszintet is kedvezően befolyásolja.
  • Eper: nagy mennyiségű karotint, C-vitamint, folsavat, mangánt és káliumot tartalmaz, ezért védi az érfalat, vízhajtó és vérnyomáscsökkentő is.
  • Karfiol: vízhajtó, segíti a fogyást, csökkenti a vérnyomást és aktiválja az anyagcserét.
  • Zöldborsó: nagyon sok magnéziumot és nukleinsavat is tartalmaz a ballasztanyagokon kívül, ezért védi az ereket, a szívet és csökkenti a koleszterinszintet.
  • Édesköménygumó: a közismert puffadáscsökkentő kitűnő vérzsír rendező, és magas kálium ill. C-vitamin tartalmának köszönhetően jó érvédő is.
  • Káposzta: A-vitamin tartalma még a brokkoliét is meghaladja, nagy adag gyökfogó B-, E és C-vitamint is tartalmaz, így védi az érfalat. Rostjai aktiválják az anyagcserét, csökkentik a vérzsír szintet.
Vitaminokkal gyógyítod a magas vérnyomásod? Ez így kevés!
A magas vérnyomásnak számos oka lehet, miközben évről évre egyre több áldozatot követel, mert sok esetben megfelelő kezelés nélkül marad. Sokan vitaminkúrákkal kezdenek öngyógyításba, ám legtöbbször eredmény nélkül. Vajon mikor elég önmagában az életmódváltás, és hogyan segíthet a vitaminokkal való terápia?

Mit tehetünk még?

  • Tartsunk rendszeresen zöldség-, gyümölcs és léböjt napokat, hogy megtisztuljunk a feleslegtől, csökkentsük a szív terhelését.
  • Naponta 1 kg zöldséget és gyümölcsöt együnk meg nyersen, hogy a bennük található rostok megkössék, és magukkal vigyék a felesleges zsírokat, szénhidrátokat, és elegendő vitaminhoz, ásványhoz jussunk.
  • Minden nap, vagy legalább heti 3-szor 1 órát mozogjunk, mert a sport csökkenti a súlyfelesleget, a vérzsírokat és a vércukrot, javítja a szív és a szervek vérellátását, fokozza a teljesítményt, relaxál.
  • Lazítsunk rendszeresen, hogy a vegetatív idegrendszer által szabályozott szívműködés is egyensúlyba kerülhessen.
  • Járjunk el minden héten egyszer szaunába, mert a hideg és a meleg váltva a legjobb értréning, ráadásul nagyon jól oldja a feszültséget is.
  • Előre haladott keringési zavarokban és azok megelőzésében is segít az oxigénterápia és a véroxigenizáció. Ilyenkor javul a vér oxigéntelítettsége, és sok sejtvédő enzim termelődik a szövetekben. (Forrás: balaicza.hu)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!