Lúdtalp: nem bírja ki féllábon!
A lúdtalp sokak szerint a gyerekeket érinti, ám valójában számos felnőtt életét is megkeseríti. Bár legtöbbször nem jár semmiféle panasszal, ám előfordulhat, hogy a deformáció komoly fájdalmakat és mozgásszervi betegségeket okoz.
A lábcsontok alakja és elhelyezkedése alakítja ki a láb boltozatait, amelyek közül a leglényegesebb a hosszanti és a harántboltozat, amelyeket az izmok és a szalagok tartanak normál pozícióban. Ennek szerepe a nagy teherbírásban és a rugalmasság biztosításában van, így ha szerkezetében valamilyen változás következik be, az az egész testre hatással van. Ekkor ugyanis ez a rész nem képes megtartani a rá nehezedő súlyt, így a boltozat megsüllyed, és az eredetileg ívelt terület kiegyenesedik.
Lúdtalp abban az esetben alakul ki, amikor a láb statikai felépítése megváltozik. Ez adódhat többek között hirtelen növekedésből, fejlődési rendellenességből, felnőtteknél helytelen testtartásból, a medence előrebillentéséből, jelentős túlsúlyból (például terhesség). Ilyenkor a hosszanti boltozat megsüllyed, a belső boka befelé fordul, míg a sarokcsont kifelé. Ennek hatására a talp belső éle a talajhoz ér, ami szinte az egész vázrendszerre hatással van: kialakul az X-láb, hanyag tartás, és előrehaladottabb esetben a harántboltozat is megsüllyed.
A lúdtalp önmagában ártalmatlan állapot, ám több mozgásszervi problémát is okozhat, ami akár kínzó fájdalommal is járhat. A statikai változások és a megnyúlt szalagok miatt ízületi kopás, láb- és talpfájdalom, valamint gerinc-, derék- és csípőproblémák is jelentkezhetnek, amelyek kihathatnak az érintettek mindennapjaira. Fontos azonban tudni, hogy maga a lúdtalp ortopédiai probléma, reumatológiában – így aktív fájdalomcsillapítással – annak másodlagos panaszait látják el.
A lúdtalp szövődményei:
● ízületi gyulladás,
● ízületi kopás,
● bütyök,
● kalapácsujj,
● derékfájás.
A lúdtalp kezelésének alappillérei: a lúdtalpbetét és a speciális gyógytorna. Bár ezek sokat javíthatnak a beteg állapotán, ám a fájdalom mindezek ellenére továbbra is fennállhat, kiváltképp az évek alatt kialakult szövődmények miatt. Dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája szerint a lúdtalp másodlagos panaszaira hatékony megoldást nyújt az aktív fájdalomcsillapítás, például a helyi injekciós-infiltratív kezelés, amellyel sokat lehet segíteni a panaszokon, hiszen azzal remekül lehet orvosolni az esetlegesen kialakult gyulladást, valamint segítségével sikeresen csökkenthető a feszülés.
Amennyiben a lúdtalp miatt térdízületi kopás is kialakult, úgy hialuronsavas kezelés javasolt, mely az ízületi résben egyfajta kenőanyagként funkcionálva visszaadja a porc rugalmasságát és az ízület fájdalommentes mozgását. Mindezeken kívül a lúdtalp okozta derékfájdalmon hatásosan segít a kúrában végzett gunaterápia és az akupunktúra – ezek segítségével a gyulladásért felelős anyagok elszállítódnak, a szervezet öngyógyító folyamatai beindulnak, a merev izmok ellazulnak. (Forrás: Fájdalomközpont)
Hozzászólás zárolva.