Mégsem jó a C-vitamin megfázásra?
Ausztrál és finn tudósok az elmúlt húsz év 30 különböző tudományos kutatása alapján megállapították, hogy a napi C-vitamin szedése a megfázás megelőzésére csupán időpocséklás.
A szakemberek által áttekintett kutatásokba összesen 11,000 ember vontak be. Közülük azoknál, akik naponta 200 mg C-vitamint szedtek, szinte ugyanannyi megfázás fordult elő mint azoknál, akik nem szedtek. Ráadásul a vitaminnak nincs valódi hatása a megfázás időtartamára és súlyosságára sem.
A C-vitamin megfázás elleni hatása először a harmincas években merült fel, amikor is azt javasolták az embereknek, hogy szedjenek napi 1000 mg C-vitamint a megfázás megelőzésére. A jelenlegi napi ajánlott C-vitamin adag csupán 60 mg – miközben egy nagy pohár narancslé is majdnem 100 mg-ot tartalmaz.
A témában publikált legutóbbi kutatás azt találta, hogy a vitamin csak azoknál hatásos, akik kivételesen nagy stressznek vannak kitéve, mint például a maratoni futók, síelők és az Északi-sarkkörnél szolgáló katonák – esetükben valóban kevesebbszer fordult elő megfázás a C-vitaminnak köszönhetően.
A meta-analízis (korábbi tanulmányok összesített elemzése) vezetője, Dr. Harri Hemila (Helsinki Egyetem) szerint olyan kicsi a C-vitamin készítmények hatása, hogy nem éri meg szedni vagy megvenni őket. Ugyanakkor Dr. Hemila szerint is további kutatások szükségesek annak kiderítésére, hogy gyermekek esetében segít-e a vitamin a megfázások és a tüdőgyulladás kezelésében.
Forrás: www.medipress.hu
Hozzászólás zárolva.